Siedem medali dla Polaków na targach wynalazków w Moskwie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Łącznie sześć złotych medali i jeden srebrny zdobyli polscy inżynierowie i naukowcy podczas XXII Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES 2019.

XXII Moskiewski Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES 2019" odbył się w dniach 26-29 marca.

O sukcesie Polaków poinformowała w przesłanej PAP informacji prasowej Agencja Promocyjna INVENTOR, organizator wspólnego stoiska polskich wynalazców. Na stoisku zaprezentowanych zostało siedem innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez instytuty badawcze i wyższe uczelnie. W rozgrywanych w 42. kategoriach tematycznych konkursach prezentowane innowacje zdobyły sześć złotych i jeden srebrny medal.

Złotymi medalami nagrodzono rozwiązania pochodzące z: Instytutu Nowych Syntez Chemicznych z Puław (rozwiązanie o nazwie "Instalacja do ekstrakcji surowców roślinnych nadkrytycznym ditlenkiem węgla"), Instytutu Metali Nieżelaznych z Gliwic ("Sposób przerobu odpadów ZSEE poprzez pirolizę niskotemperaturową"), Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej z Warszawy ("Radiofarmaceutyk diagnostyczny do obrazowania infekcji, sposób jego wytwarzania oraz zastosowanie"), Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ("Rozdrabniacz do tworzyw sztucznych" oraz "Walce do ręki spastycznej z ograniczeniami ruchu otwarcia") oraz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ("Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzyw polimerowych oraz preparat biologiczny").

Medal srebrny otrzymał Instytut Lotnictwa z Warszawy za rozwiązanie o nazwie "Rakieta ILR-33 +Bursztyn+ jako system wynalazków oraz innowacyjna platforma do badań eksperymentalnych w warunkach obniżonej grawitacji".

Wystawa Archimedes w Moskwie, jest jedną z największych i najbardziej znanych światowych imprez tego typu. Przez lata organizatorzy wypracowali sobie dużą renomę i markę, przez co jest ona miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata.

Tegoroczna edycja salonu zgromadziła ponad 500 wynalazków z 22 krajów świata. Do Moskwy przyjechali wynalazcy z: Rosji, Niemiec, Portugalii, Włoch, Cypru, Macedonii, Słowenii, Austrii, Serbii, Rumunii, Czech, Polski, Indonezji, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, Indii, Chin, Makao, Arabii Saudyjskiej i Iraku.

Jak oceniła agencja INVENTOR, moskiewska wystawa okazała się dużym sukcesem dla uczestników z Polski. "Poza prestiżowymi nagrodami przeprowadzonych zostało kilka interesujących rozmów biznesowych, które potencjalnie mogą zaowocować sprzedażą produktów i technologii oraz współpracą naukowo techniczną" - poinformowała w materiałach prasowych.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kłosiński: gry komputerowe mogą podnosić świadomość ekologiczną

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Wspólna inicjatywa politechniki i WSSE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera