Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
26.09.2013 aktualizacja 26.09.2013

Wielowirnikowiec PŚ z dwoma medalami na zawodach we Francji

Skonstruowany przez studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach wielowirnikowiec zdobył dwa srebrne medale na międzynarodowych zawodach małych obiektów latających, które zakończyły się w Tuluzie we Francji - poinformował w środę rzecznik uczelni Paweł Doś.

Dodał, że debiutująca w zawodach International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition reprezentacja Politechniki Śląskiej pokonała m.in. doświadczone ekipy z europejskich ośrodków badawczo-naukowych, a także z Indii, Iranu i Korei Południowej.

Quadrotor HF-4X, zaprojektowany i wykonany przez ekipę z Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers, startował w dwóch kategoriach – indor autonomy i indoor operation. Wśród zadań konkursowych znalazły się m.in. przelot przez okno, tor przeszkód, zrzucanie ładunku na cel statyczny i ruchomy, a także precyzyjne lądowanie.

Zespół High Flyers jako jedyny wykonał wszystkie elementy misji. O tym, że quadrotor HF-4X zajął na podium drugie miejsce zaważył ostatecznie rozmiar wielowirnikowca, który – jak się okazało – miał bardzo istotny wpływ na ostateczną punktację.

Koncepcja platformy typu "flapping wings", skonstruowanej przez zwycięską drużynę z Holandii, była dużo mniejsza od politechnicznego wielowirnikowca.

Wyniki w każdej z kategorii obliczane były na podstawie tego samego przelotu, jednak za każdym razem pod uwagę brano inne czynniki. W indoor autonomy liczyła się przede wszystkim zdolność platformy do samodzielnego kontrolowania elementów lotu i wykonywania poszczególnych etapów misji. W indoor operation oceniano natomiast łatwość obsługi urządzenia.

W skład zespołu konstruktorów wchodzą: Michał Hecel, Marcin Janik, Jakub Kała, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Kornel Matusiak, Paweł Matyszok, Łukasz Szczurowski, Paulina Wilk i Agnieszka Ziebura.

To kolejny w ostatnich tygodniach sukces ekipy High Flyers - po zajęciu 6. miejsca w międzynarodowych zawodach samolotów bezzałogowych, jakie odbyły się w sierpniu w Portugalii.

Udział zespołu High Flyers w International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition to jeden z elementów projektu „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w ramach programu ministerialnego „Generacja Przyszłości”.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024