Prof. Kaczorowski - renesansowy umysł pomaga w popularyzacji

Prof. Włodzimierz Kaczorowski.Źródło: http://www.prawo.uni.opole.pl/
Prof. Włodzimierz Kaczorowski.Źródło: http://www.prawo.uni.opole.pl/

<p>&quot;Prof. Włodzimierz Kaczorowski nigdy nie zamykał się w kręgu hermetycznych tekstów przeznaczonych dla wąskiego grona profesjonalistów. Dydaktyka historii, kultura polityczna i prawna, wreszcie badania śląskoznawcze w czasach nowożytnych, historia medycyny (profesor w szerokim zakresie uwzględnia wymiar biologiczny w badaniach historycznych, historyczno-prawnych i śląskoznawczych) – to główne dziedziny zainteresowań, a dorobkiem z ich zakresu można by obdzielić kilku kandydatów do cenzusu profesorskiego&quot; - tak o kierowniku Katedry Historii Polski i Historii Powszechnej Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego mówi dziekan tego wydziału, prof. dr hab. Tadeusz Cielecki. <strong>Prof. Kaczorowski kandyduje w konkursie &quot;Popularyzator Nauki&quot; organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong></p>

Zdaniem prof. Cieleckiego, prof. Kaczorowski jest utalentowanym popularyzatorem nauki, perfekcyjnym dydaktykiem i wychowawcą młodej kadry naukowej. Jego dorobek świadczy o szerokich horyzontach badawczych i ustawicznym rozwoju naukowym, a publikacje pisane są w sposób komunikatywny i barwną polszczyzną.

Prof. Kaczorowski jest z wykształcenia prawnikiem, historykiem, geografem i pedagogiem. W pracach naukowych i popularnonaukowych stosuje interdyscyplinarny warsztat. Jest organizatorem badań naukowych, czynnie uczestniczy w życiu akademickim w swoim macierzystym ośrodku, a także w szerokiej wymianie myśli naukowej w kraju i za granicą.

"Wnika głęboko w klimat epoki, czy to będzie parlamentaryzm XVII-wieczny na +wysokim+ (dyskusje wśród elit politycznych) czy nieco niższym (mentalność sejmikującej szlachty) pułapie, czy rozwiązywanie zagadek związanych z historią medycyny i farmacji. Zawsze jest kompetentny, dociekliwy tam, gdzie wymagane są konsultacje z innymi specjalistami (mam na myśli zwłaszcza kwestie związane z „biologicznym wymiarem” w historii), czyni to z pełnym uznaniem dla profesjonalizmu, co pozwala mu podejmować tematy interdyscyplinarne, nie tylko z zakresu humanistyki. Tę bowiem w znacznym stopniu sam zgłębił" - mówi dziekan.

Rekomendujący tę kandydaturę naukowiec zaznacza, że prof. Kaczorowski daleki jest od zamknięcia się w indywidualizmie autorskim, uczestniczy w licznych przedsięwzięciach zbiorowych, obejmujących uniwersytety krajowe i zagraniczne, Akademie Medyczne, placówki Polskiej Akademii Nauk oraz społeczny ruch naukowy.

Jako popularyzator, prof. Kaczorowski z łatwością uprawia małe formy - szkice, przyczynki, wymagające skrupulatnych poszukiwań biogramy nieznanych szerszemu ogółowi, a nierzadko i badaczom, postaci. Jest autorem ok. 500 biogramów ujętych w Polskim Słowniku Biograficznym, Encyklopedii Powstań Śląskich, Słowniku Medycyny i Farmacji Górnego Śląska i innych.

"Wszystko to tkwi w jednym głównym nurcie badawczym i myliłby się ten, kto usiłowałby dostrzec rozpraszanie się uczonego. A że pracuje ponad normalną miarę – to inna kwestia, stąd tak imponujący dorobek. Idzie to w parze z pełnieniem odpowiedzialnych funkcji organizacyjnych w nauce" - stwierdza prof. Cielecki.

Spośród publikacji ogłoszonych w ostatnich latach (2007 – 2008) na uwagę, zdaniem kolegów z wydziału prawa, zasługują następujące publikacje: „Pole elekcyjne na Woli miejscem obrad sejmowych”; „Jan Łaski – polityk i kodyfikator prawa”; „ Internet a nowe możliwości w badaniach naukowych nad dziejami regionu”. Wspominają także "Testamenty Jana, Tomasza i Jana +Sobiepana+ Zamoyskich", pierwszych ordynatów zamojskich, odgrywających ważną rolę w życiu politycznym XVI–XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Testamenty te stanowią rodzaj źródła dostarczającego informacji istotnych nie tylko dla historyków i historyków prawa, lecz również dla badaczy zamierzających poznać stan majątkowy testatorów, ich sytuację rodzinną, mentalność, poglądy polityczne, postawę wobec śmierci, przekonania religijne, a także cechy ich osobowości. Praca "Jakub Sobieski, Diariusz sejmu koronacyjnego w Krakowie w 1633 roku" to opracowanie źródłowe ukazujące przebieg sejmu koronacyjnego, uroczystości pogrzebowe Zygmunta III Wazy i jego żony Konstancji oraz przebieg koronacji Władysława IV Wazy w Krakowie w 1633 r.

W tym roku kierownik Katedry Historii Polski i Historii Powszechnej Państwa i Prawa obchodzi jubileusz 35-lecia pracy naukowej i dydaktycznej.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

bsz








Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera