We wtorek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i rektor SGGW prof. dr hab. Wiesław Bielawski podpisali umowę na dofinansowanie kwotą 3,1 mln zł modernizacji części budynków uczelni. Inwestycja ma obniżyć m.in. koszty eksploatacji budynków Szkoły.
"Inwestycja obejmie osiem budynków w starej części kampusu SGGW. Będzie to m.in. Centrum Informatyczne, Aula Kryształowa, kwestura, rektorat oraz trzy budynki Wydziału Nauk Ekonomicznych" - powiedział podczas podpisania umowy rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Wiesław Bielawski. Podkreślił, że jest to bardzo ważna inwestycja, ponieważ obejmie budynki, które należą najstarszej części uczelni.
Marszałek Adam Struzik zwrócił natomiast uwagę na to, że inwestycja jest istotna dla miasta, ponieważ związana jest ona z efektywnością energetyczną budynków sztandarowej warszawskiej uczelni, a taką jest - w jego ocenie - SGGW. "W ten sposób wpisujemy się w politykę krajową i europejską w ograniczaniu zużycia energii" - zauważył marszałek województwa.
W ramach remontu zostaną wykonane prace remontowo-modernizacyjne, które obejmą m.in. ocieplenie ścian i podłóg, wymianę okien, systemów grzewczych oraz chłodzących, a także wentylacji i klimatyzacji. Modernizacja budynków obejmie ponadto wymianę liczników, zaworów i termostatów. We wszystkich remontowanych budynkach zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie.
Jak podkreślono podczas podpisania umowy, celem termomodernizacji części budynków SGGW jest zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie strat ciepła, a także obniżenie kosztów eksploatacji budynków uczelni.
"Efektowniejsze wykorzystanie energii przyczyni się także do redukcji gazów cieplarnianych i pyłów, a co za tym idzie do wzrostu jakości powietrza w otoczeniu" - uważają inicjatorzy modernizacji SGGW.
Na dofinansowanie modernizacji części budynków SGGW zostanie przeznaczone 3,1 mln zł w ramach unijnego wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.(PAP)
nmk/ mark/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.