Drzemka obniża ciśnienie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Drzemka w ciągu dnia może obniżyć podwyższone ciśnienie tętnicze w podobnym stopniu, co inne zmiany stylu życia oraz niektóre leki – poinformowano podczas 68. dorocznej sesji naukowej American College of Cardiology w Nowym Orleanie.

Związane z tym badanie objęło 212 osób, których średnie ciśnienie krwi wynosiło 129,9 mm Hg, średnia wieku 62 lata, zaś ponad połowę stanowiły kobiety. Mniej więcej jedna na 4 osoby paliła i/lub miała cukrzycę typu 2.

Grupa odbywająca drzemki oraz grupa kontrolna miały podobne ryzyko chorób serca – poza tym, że w tej pierwszej było więcej palaczy. Badacze oceniali i rejestrowali ciśnienie krwi w ciągu 24 godzin, czas drzemki w ciągu dnia (średnio 49 minut), nawyki dotyczące stylu życia (na przykład aktywność fizyczną, spożycie alkoholu, kawy i soli) oraz prędkość fali tętna, będącą miarą sztywności tętnic. Uczestnicy nosili ciśnieniomierz rejestrujący wartości ciśnienia w regularnych odstępach czasu w trakcie codziennego życia. Przy rekrutacji do badania jego uczestnicy przeszli również badanie echokardiograficzne serca, który pozwala zobrazować jego strukturę i funkcjonowanie.

Jak zaznaczył dr Manolis Kallistratos, kardiolog ze szpitala Asklepieion w Voula, ograniczenie spożycia soli i alkoholu może obniżyć ciśnienie o 3 do 5 mm Hg, natomiast niskie dawki leków hipotensyjnych zazwyczaj obniżają poziom ciśnienia krwi średnio o 5 do 7 mm Hg. Drzemka w ciągu dnia daje porównywalny efekt – przeciętnie 5,3 milimetra. Każda godzina drzemki w ciągu dnia wiązała się ze spadkiem ciśnienia o 3 mm.

Pozornie niewielkie zmiany ciśnienia tętniczego mają istotny wpływ na zdrowie, ponieważ spadek o zaledwie 2 mm Hg może zmniejszyć ryzyko zdarzeń sercowo - naczyniowych (takich jak zawał serca) nawet o 10 proc. Autorzy zwracają uwagą, że jeśli ktoś ma możliwość drzemki w ciągu dnia, stanowi ona łatwy do zastosowania i tani sposób zadbania o zdrowie. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera