
Z okazji swojego święta Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu docenił we wtorek zasłużonych profesorów: Janusza Tondela i Andrzeja Kowalczyka, absolwentów: astronoma prof. Krzysztofa Górskiego i dziennikarza PAP Tomasza Więcławskiego oraz byłą kanclerz Justynę Morzy.
UMK przyznała nagrodę Convalaria Copernicana za wybitne osiągnięcia dla rozwoju uczelni, zasłużeni absolwenci uczelni otrzymali tytuły ambasadorów UMK, a tytuły honorowych profesorów UMK naukowcy o wybitnym dorobku. We wtorek odbyła się także druga część uroczystości nadania doktoratu honoris causa malarzowi abstrakcjoniście prof. Stefanowi Gierowskiemu.
Tytuły honorowych profesorów UMK, przyznawane naukowcom o wybitnym dorobku, którzy przeszli na emeryturę w ostatnim roku otrzymali: prof. Janusz Tondel - znawca historii bibliotek, księgarstwa i bibliofilstwa na obszarze Prus Książęcych, głównie Królewca oraz prof. Andrzej Kowalczyk - specjalista spektralnej tomografii optycznej.
Tytułami ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przyznawanymi absolwentom ze znaczącymi sukcesami i promującymi uniwersytet w swojej działalności, uhonorowani zostali: prof. Krzysztof Górski - astronom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego) w Pasadenie w Kalifornii oraz toruński korespondent Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Więcławski.
Prof. Górski jest ekspertem w dziedzinie matematycznej konstrukcji map nieba, uczestniczył w m.in. w badaniach globalnej geometrii wszechświata. Zaś red. Więcławski w pracy dziennikarskiej podejmuje tematy polityczne, społeczne, kulturalne, naukowe i sportowe, jest autorem wielu tekstów na temat badań naukowców UMK.
W czasie uroczystości wyróżnienie Convalaria Copernicana (Konwalia Kopernikańska) za wybitne osiągnięcia dla rozwoju uczelni otrzymała była wieloletnia dyrektor biura rektora, a później kanclerz UMK Justyna Morzy.
We wtorek odbyła się także druga część uroczystości nadania doktoratu h.c. wybitnemu malarzowi abstrakcjoniście prof. Stefanowi Gierowskiemu. Artysta ze względu na wiek i stan zdrowia nie był obecny na uroczystości, a reprezentowała go córka Magdalena Gierowska-Dybalska. Profesor odebrał wyróżnienie z rąk władz uczelni już 29 listopada 2018 r. w Konstancinie Jeziornej.
Prof. Elżbieta Basiul, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w laudacji przedstawiła sylwetkę i zasługi profesora. "Prof. Stefan Gierowski jest dla wielu znawców i krytyków sztuki uosobieniem etosu artysty, malarza niezwykle konsekwentnego, wiernego postawie odkrywcy, ciągle ciekawego, stale poszukującego nowych rozwiązań dla malarskich problemów. W przypadku prof. Gierowskiego życie przenika się ze sztuką, a to harmonijne zespolenie tworzy obraz człowieka niezwykle prawdziwego, wiarygodnego i przekonującego" - pokreśliła prof. Basiul.
Prof. Gierowski urodził się 21 maja 1925 r. w Częstochowie. W czasie wojny jako nastolatek pobierał lekcje malarstwa u akwarelisty Andrzeja Olesia. W latach 1945-48 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem m.in. Władysława Jarockiego, Zbigniewa Pronaszko i Karola Frycza. Równolegle do studiów na ASP studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Od 1949 r. związany z Warszawą. W latach 1956-61 współpracował z Galerią Krzywe Koło prowadzoną przez Mariana Bogusza. Od 1962 r. do 1996 r. prowadził działalność dydaktyczną na warszawskiej ASP. W latach 1975-81 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w 1983 r. został wybrany na rektora-elekta, ale władze stanu wojennego odrzuciły jego kandydaturę.
W latach 80. był związany z kręgiem kultury niezależnej. W 1981 r. był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej. W 1986 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1986-1988 był przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego i członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Gierowski wielokrotnie był odznaczany i nagradzany. Jego prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i około 200 wystawach zbiorowych.
W uroczystościach święta UMK wzięli udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.
PAP - Nauka w Polsce, Jerzy Rausz
rau/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.