Historia i kultura

W Sulejówku będzie Muzeum Józefa Piłsudskiego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (P) i córka marszałka Jadwiga Jaraczewska (L) podczas podpisania umowy o utworzeniu Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (P) i córka marszałka Jadwiga Jaraczewska (L) podczas podpisania umowy o utworzeniu Muzeum Józefa Piłsudskiego.

<strong>Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego podpisano w willi Milusin w Sulejówku pod Warszawą w przeddzień 90. rocznicy odzyskania niepodległości</strong>. Dokument podpisał w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w obecności córki marszałka Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej oraz byłego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

"Mam nadzieję, że otwarcie muzeum nastąpi najpóźniej w 2012 r." - powiedziała Piłsudska-Jaraczewska i zapewniła, że Fundacja Rodziny Piłsudskiego ma wiele eksponatów do przekazania.

"Mam wiele pamiątek po moim ojcu, niektóre są bardzo cenne, jak mundur, buława i odznaczenia, i te mniej historyczne, jak karty, którymi układał pasjansa" - mówiła z uśmiechem córka marszałka.

"Muzeum będzie punktem na mapie Polski, z którego będą płynąć sygnały o naszej historii i patriotyzmie. Trudno uwierzyć, że aż dziewięćdziesiąt lat musieliśmy czekać na ten moment" - powiedział Zdrojewski.

W rozmowie z PAP wnuk marszałka, prezes Fundacji Rodziny Piłsudskiego, Krzysztof Jaraczewski, powiedział, że starania o powołanie Muzeum w tym miejscu są prowadzone od lat, ale dopiero teraz udało się "zbudować pod to przedsięwzięcie solidne fundamenty".

Według Jaraczewskiego, planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin oraz remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando tzw. "Drewniaka", a także willi Bzów, gdzie obecnie mieści się przychodnia. "Częścią muzeum, poza budynkami, będzie oryginalny ogród marszałka" - zaznaczył Jaraczewski.


\" Dworek Milusin w Sulejówku.

W planach jest też budowa nowego obiektu, z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka.

Według Jaraczewskiego, fundacja ma do zaoferowania wiele wspaniałych eksponatów. "Tym, co budzi moje największe wzruszenie, jest szabla osobista dziadka (...), która jest jakby symbolem tego, że był w stanie porywać ludzi za sobą" - wyznał wnuk marszałka.

"To ma być coś więcej niż muzeum. Chcemy, żeby oprócz niego było to +coś+ - ten nastrój, który tu kiedyś panował i który uda się ponownie wytworzyć" - tłumaczył.

"W rodzinnych rozmowach pradziadek jawi się jako osoba ważna dla historii Polski, to jasne, ale także jako osoba, która miała olbrzymie poczucie humoru" - mówił prawnuk marszałka Dominik.

"Z opowiadań babci wynika, że pradziadek bardzo lubił się śmiać, chować rzeczy, robić dowcipy" - dodał Stanisław, również prawnuk marszałka.

Słowa prawnuków potwierdza sam Piłsudski, który w dniu swoich imienin 19 marca 1925 r. powiedział: "Umiałem, jak dobry żołnierz, śmiać się wesoło, gdy życiu niebezpieczeństwo groziło".

Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację Rodziny Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Do tej pory willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Pilsudskiego, od czasu, gdy w 2000 r. Fundacja odzyskała dworek od państwa.

Willa Milusin została wybudowana jako dar od podkomendnych marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r. NNO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera