Prawdopodobnie najstarszy zapisany fragment "Odysei" odnaleziono w Grecji

Źródło: EPA/ Ministerstwo Kultury Grecji 10.07.2018
Źródło: EPA/ Ministerstwo Kultury Grecji 10.07.2018

Tabliczkę sprzed III w. n.e., zawierającą 13 wersów poematu „Odyseja” Homera odkryli archeolodzy na Peloponezie w Grecji – informuje serwis internetowy Tornos News. To prawdopodobnie najstarszy zapisany fragment dzieła Homera, jaki dotychczas odnaleźli naukowcy.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w Olimpii, położonym w zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego, wpisanym, jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1989 roku.

Zespół archeologów z Grecji oraz niemieckich uniwersytetów w Darmstadt, Tybindze oraz Frankfurcie nad Menem, prowadzący tam badania od trzech lat, odkrył starożytną glinianą tabliczkę z inskrypcją w języku greckim. Tabliczka znajdowała się w ruinach rzymskiego domostwa, położonego na terenie otaczającym ruiny świątyni Zeusa w Olimpii.

Jak się okazało, znalezisko pochodzi z okresu rzymskiego - prawdopodobnie sprzed III w. n.e. – i zawiera 13 wersów tekstu poematu „Odyseja” Homera.

Według komunikatu wydanego przez Ministerstwo Kultury Grecji, najnowsze znalezisko w Olimpii to prawdopodobnie najstarszy zapisany fragment dzieła Homera, jaki dotychczas został odnaleziony przez naukowców, a unikalne odkrycie ma wielkie znaczenie dla archeologii, epigrafiki, historii i literatury.

Według ekspertów, tekst na tabliczce to fragment przemowy Odyseusza do Eumeusza - pierwszego człowieka, którego spotkał Odyseusz po powrocie na wyspę Itakę.

Naukowcy poddadzą znalezisko szczegółowym badaniom w celu ustalenia jego dokładnego wieku. (PAP)

jot/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera