Podkarpackie/ Królowa polskich jodeł rośnie w Bieszczadach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Najgrubsza w Polsce jodła "Lasumiła" od kilku lat jest jedną z atrakcji Bieszczad. "Tytuł królowej przypadł jej pięć lat temu, gdy halny powalił jej poprzedniczkę" - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jodła ma 35 m wysokości i 517 cm w obwodzie. "Lasumiła" królewski tytuł otrzymała w 2013 r. Halny powalił wtedy jej poprzedniczkę, która rosła w bieszczadzkich Pszczelinach i miała w obwodzie 527 cm.

Królowa polskich jodeł rośnie w drzewostanie gospodarczym nadleśnictwa Baligród. "Rośnie w pobliżu Jabłonek, w masywie Łopiennika, koło Baligrodu w Bieszczadach. Prowadzi do niej licząca blisko półtora kilometra ścieżka przyrodnicza" - mówił PAP we wtorek Marszałek.

Ta najgrubsza w naszym kraju jodła jest pomnikiem przyrody. "Natomiast imię wybrano jej w drodze ogólnopolskiego konkursu spośród 282 propozycji" – dodał rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Edward Marszałek zwrócił uwagę, że królowa polskich jodeł nie przypadkiem znajduje się Bieszczadach. "W południowo-wschodniej Polsce występują najcenniejsze w naszym kraju drzewostany jodłowe" - zaznaczył.

Średnia zasobność podkarpackich jedlin wynosi 363 m sześc. na hektar, a średnia krajowa sięga 254 m sześc. Natomiast średni wiek jodeł w lasach krośnieńskiej RDLP wynosi 84 lata, a przeciętny wiek tych drzew w Polsce to jedynie 62 lata.(PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

  • Fot. Adobe Stock

    Wieczne chemikalia, mikroplastik, leki - mikrozanieczyszczenia rosnącym problemem oczyszczalni ścieków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera