Historia i kultura

28 października 1918 r. - Polska Komisja Likwidacyjna

<p><strong>16 października 1918 r. cesarz austriacki Karol I proklamował przekształcenie monarchii w związek niezależnych państw</strong>. Trzy dni później powołano polską Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego. Była ona pierwszym, całkowicie niezależnym lokalnym ośrodkiem władzy polskiej na terenie zaboru austriackiego. <strong>30 października Rada ogłosiła objęcie władzy państwowej na Śląsku Cieszyńskim. Następnego dnia rozbrojony został garnizon austriacki w Cieszynie. </strong></p>

28 października w Krakowie, z inicjatywy polskich posłów do parlamentu austriackiego powstała Polska Komisja Likwidacyjna. Akces zgłosiły do niej wszystkie partie galicyjskie, z wyjątkiem konserwatystów. W zamierzeniu twórców, miała ona przejąć władzę z rąk administracji austriackiej. Polska Komisja Likwidacyjna ogłosiła się „tymczasowym rządem dzielnicowym”. Przewodniczącym PKL został przywódca PSL „Piast” Wincenty Witos. W skład prezydium, obok Witosa, wchodzili: Ignacy Daszyński, Józef Ptaś, Tadeusz Tertil. Zorganizowana była w 12 wydziałów – stanowiły one rodzaj ministerstw. Polska Komisja Likwidacyjna była niezależna od Rady Regencyjnej.

30 października członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, legioniści i młodzież dowodzeni przez pułkownika Bolesława Roję usunęli z Krakowa załogę austriacką. Przystąpiono do rozbrajania garnizonów austriackich w innych miastach Galicji. Żołnierze polscy wypowiadali posłuszeństwo dowództwu austriackiemu. „Z dniem dzisiejszym batalion nasz dotąd podległy rządowi austriackiemu staje do usług Rządu Polskiego w Warszawie(…)” – czytamy w rozkazie dziennym nr 1 batalionu uzupełniającego 20 pp wojsk polskich w Tarnowie z 31 października 1918 r. zachowanym w Centralnym Archiwum Wojskowym. ESZ

PAP - Nauka w Polsce


Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera