Jak zdobyć unijne pieniądze na badania i rozwój - w kwietniu konferencja w Warszawie

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Do 2020 roku europejskie firmy mogą zdobyć 2,7 mld euro na projekty badawczo-rozwojowe. 12 kwietnia w Warszawie przedsiębiorcy i naukowcy będą mogli dowiedzieć się, jak skutecznie aplikować o granty Europejskiej Rady ds. Innowacji.

Do 2020 roku Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) przeznaczy 2,7 mld euro na wsparcie naukowców oraz przedsiębiorstw w realizacji innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych. Już 12 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której będzie można dowiedzieć się, jak z powodzeniem aplikować o te fundusze.

Wydarzenie organizowane jest przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Do udziału zaproszone zostały polskie jednostki naukowe, przedsiębiorstwa, beneficjenci grantów z Programu Ramowego Horyzont 2020, ewaluatorzy wniosków projektowych, a także przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej.

"Budowanie silnej pozycji polskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych wymaga nowego spojrzenia na relacje pomiędzy nauką i biznesem. Instrumenty, które oferuje w tym zakresie Unia Europejska, stanowią szansę na dokonanie przez firmy oraz placówki naukowe i badawczo-rozwojowe swoistego skoku technologicznego" - podkreśla wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin cytowany w przesłanym PAP przez organizatorów konferencji komunikacie prasowym.

"Innowacyjna gospodarka oparta na wiedzy, wykorzystująca najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oparte na myśli oraz kreatywności polskich innowatorów to cel, do którego dążymy. Jestem przekonany, że w przeciągu najbliższych dwóch lat czeka nas prawdziwa eksplozja innowacyjności" – dodaje Gowin.

Do tej pory polskie podmioty w ramach programu Horyzont 2020 pozyskały granty o łącznej wartości przekraczającej 291,8 mln euro - co stanowi nieco ponad 1 proc. funduszy przyznanych dotychczas w ramach Horyzontu 2020.

Wśród dużych firm, które przodują w pozyskiwaniu funduszy z Programu Ramowego Horyzont 2020, są zarówno firmy Skarbu Państwa, jak i firmy prywatne. Najwięcej pieniędzy na badania i rozwój do tej pory pozyskała Selena Labs Sp. z o.o. – łączna wartość przyznanych jej grantów przekroczyła 4 mln euro. Z kolei Crist Offshore Sp. z o.o. uzyskała finansowanie przekraczające kwotę 2,4 mln euro. Ponad 1,4 mln euro na innowacje z programu Horyzont 2020 otrzymała KGHM Polska Miedź SA. Niewiele mniej, bo ponad 1,3 mln euro, uzyskała Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA. Z kolei ponad 1,2 mln euro na realizację innowacyjnych pomysłów zdobył Mostostal Warszawa S.A.

Po unijne pieniądze na projekty B+R chętnie sięgają również małe i średnie firmy. Granty w wysokości przekraczające kwotę 1 mln euro pozyskało 14 takich podmiotów. SDS Optic Sp. z o.o. pozyskała prawie 4 mln euro na realizację projektu badawczo-rozwojowego. Z kolei Synektik S.A. zdobyła grant o wartości ponad 3,6 mln euro. Po ponad 2 mln euro pozyskały ITTI Sp. z o.o. i Vigo System SA.

Konferencja dotycząca finansowania projektów badawczo-rozwojowych przez EIC ze środków Programu Ramowego Horyzont 2020 odbędzie się 12 kwietnia w Centrum Kreatywności „Targowa” w Warszawie. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.kpk.gov.pl.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kalisz/ Konferencja o bezpieczeństwie z udziałem 270 naukowców z kraju

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Eksperci wskażą, jak technologia może pomóc w byciu ekologicznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera