
Specjalista chirurgii ogólnej, były rektor Akademii Medycznej w Białymstoku, prof. Zbigniew Puchalski otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. "To jeden z najwybitniejszych chirurgów" – podkreślił rektor UJK prof. Jacek Semaniak.
Podczas uroczystego posiedzenia senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK), rektor Semaniak przypomniał, że doktorat honoris causa jest najwyższym wyróżnieniem, jakie uniwersytet może nadać osobom o "szczególnych zasługach dla nauki, edukacji i życia społecznego". "Uznanie budzi zaangażowanie pana prof. Puchalskiego i jego osiągnięcia w każdym z tych obszarów" – podkreślił rektor.
W laudacji prorektor ds. medycznych UJK prof. Stanisław Głuszek zaznaczył, że prof. Puchalskiego "śmiało można nazwać twórcą białostockiej szkoły chirurgii endokrynologicznej oraz prekursorem nowoczesnej chirurgii trzustki". "Pracował w czasach przełomowych dla chirurgii ogólnej, w momencie wdrażania nowych technik chirurgicznych. Potrafił szybko dostrzec, docenić, zaakceptować i rozwijać te zmiany w chirurgii" – podkreślił prof. Głuszek.
Dodał, że dorobek naukowy profesora jest bardzo bogaty, wielokierunkowy i wartościowy. "Stanowi niezwykle piękną kartę w dziejach polskiej chirurgii i nauki" – zaznaczył prof. Głuszek.
Prof. Puchalski dziękując za wyróżnienie przypomniał o swoich związkach z Kielecczyzną. "W Kielcach zawsze bywałem podczas konferencji, które początkowo dotyczyły tej klasycznej chirurgii, obecnie chirurgii małoinwazyjnej i metabolicznej" – zaznaczył.
Dodał, że tytuł doktora honoris causa UJK to kolejna nagroda za ciężką pracę. "50 lat minęło, w związku z tym nazbierało się trochę tych dobrych, może zdecydowanie mniej złych uczynków. Uważam, że życie nie zostało zmarnowane" – podkreślił prof. Puchalski.
Zbigniew Puchalski urodził się 20 grudnia 1933 w Białymstoku. W 1957 roku ukończył studia na tamtejszej Akademii Medycznej. Tytuł specjalisty chirurgii ogólnej II stopnia zdobył w 1965 roku. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał cztery lata później na podstawie pracy „Zmiany czynnościowe i morfologiczne nerek we wstrząsie krwotocznym”. W 1974 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę habilitacyjną „Radiokompetycyjna ocena kortyzolu i parametrów wiązania kortyzolu z białkami osocza w przebiegu chirurgicznego leczenia wola nadczynnego". Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1982 r., a profesora zwyczajnego sześć lat później.
W 1976 roku został kierownikiem I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Białymstoku. Tę funkcję pełnił do 2004 roku, następnie przez ponad pięć lat pracował na Oddziale Chirurgicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.
Prof. Puchalski w trakcie 50-letniego okresu pracy w Akademii Medycznej czynnie uczestniczył w dydaktycznej działalności uczelni. W latach 1982-1987 był prorektorem ds. studenckich i dwukrotnie w latach 1987-1990 i 1999-2002 rektorem w Akademii Medycznej w Białymstoku. W latach 1999-2002 sprawował funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych.
Jest autorem lub współautorem 625 prac i komunikatów zjazdowych w tym 156 zamieszczonych w czasopismach i pamiętnikach zjazdowych obcojęzycznych, oraz 25 rozdziałów w podręcznikach. Czynnie uczestniczył w 250 krajowych i zagranicznych spotkaniach naukowych.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie. Prowadzi zajęcia na 44 kierunkach studiów dla ponad 11 tys. osób.
PAP - Nauka w Polsce
autor: Piotr Grabski
gr/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.