Zbiornik na rzece Jangcy ogromnie zanieczyszczony

<p>Zbiornik pod Zaporą Trzech Przełomów jest ogromnie zanieczyszczony środkami chwastobójczymi, nawozami i ściekami, a zanieczyszczenie ponad 600 km biegu najdłuższej chińskiej rzeki Jangcy jest krytyczne - podała chińska agencja Xinhua.</p><p />

Wspólny raport jednego z instytutów chińskiej akademii nauk, organizacji obrońców przyrody WWF i specjalnej komisji ds. zasobów wodnych rzeki Jangcy ostrzega, że poważnie zanieczyszczonych jest niemal 30 procent głównych dopływów Jangcy - Minjiang, Tuojiang, Xiangjiang i Huangpu.

"Wpływ ludzkiej działalności na ekologię wodną Jangcy jest w dużej mierze nieodwracalny" - powiedział Yang Guishan, specjalista prowadzący badania w Instytucie Geografii i Limnologii w Nankinie i jeden z autorów raportu.

Ponad 600 km biegu Jangcy, której długość wynosi 6200 km, jest w stanie krytycznym z powodu zanieczyszczeń, budowy licznych tam i zbyt dużego ruchu wodnego - ostrzega raport. Jangcy stanowi główną drogę wodną Chin.

Miasta wzdłuż Jangcy, której wody stanowią 35 procent zasobów świeżej wody w całych Chinach, co roku odprowadzają do rzeki co najmniej 14,2 mld ton zanieczyszczonej wody - 42 procent wszystkich zanieczyszczonych wód kraju.

W latach 50. z Jangcy pozyskiwano rocznie 427 tysięcy ton ryb. Ilość ta spadła w latach 90. do około 100 tys. ton - stwierdza raport.

Ogromny zbiornik, powstały przez utworzenie Zapory Trzech Przełomów na Jangcy, jest poważnie zanieczyszczony pestycydami, nawozami i ściekami z pasażerskich statków. KLM

PAP - Nauka w Polsce

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera