Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
01.03.2018 aktualizacja 01.03.2018

Dzień Wynalazków w Politechnice Krakowskiej – w piątek

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pod hasłem "#Młodzi - patent na start" odbędzie się w piątek czwarta edycja Dnia Wynalazków w Politechnice Krakowskiej. W tym roku prezentowane będą rozwiązania głównie z dziedziny teleinformatyki i nowoczesnych materiałów, oraz z obszarów life science, chemii, budownictwa.

Wśród wystawców mają przeważać zespoły złożone ze studentów, w tym członków kół naukowych.

Jak wyjaśnił koordynator wydarzenia Krzysztof Oleksy, goście w Politechnice zobaczą m.in. urządzenie do wizualizacji 3D stanów narządów wewnętrznych, wynalazek pozwalający prowadzić samochód osobom z tetraplegią, a także lewitator akustyczny do bezdotykowego unieruchamiania obiektów w powietrzu.

Naukowcy zaprezentują również biohybrydowe opatrunki hydrożelowe zaopatrzone w substancje lecznicze, spektrometr optyczny do badania sinic z rzędu Oscillatoriales czy endoproteza stawu biodrowego psa. Zainteresowani dowiedzą się też, jak powstawały i działają, znane już z doniesień medialnych, aplikacje: VAT Hunter (efektywność systemu podatkowego) i SkyPredict 2 (ostrzeżenia meteorologiczne).

Wystawa wynalazków jest tylko częścią całego wydarzenia. Obok prezentacji, w programie znajdą się także wystąpienia eksperckie poświęcone praktycznym zagadnieniom z obszaru przedsiębiorczości akademickiej oraz panel dyskusyjny pt. „Porażki, które prowadzą na szczyt. Jak odwaga i upór przysłużą się Twojemu startupowi?” z udziałem inwestorów, ekspertów branżowych i młodych przedsiębiorców, którzy sami osiągnęli rynkowy sukces.

„Poprzez nasze wydarzenie chcemy dać im szansę nie tylko zaprezentowania swojego pomysłu, ale także znalezienia biznesowego partnera do współpracy. Stąd na widowni nie braknie przedstawicieli funduszy inwestycyjnych czy przedstawicieli działów rozwoju małopolskich firm” – powiedziała Izabela Paluch, prezes Intech PK, spółki organizującej Dzień Wynalazków.

Wydarzenie odbędzie się w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” Politechniki Krakowskiej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023