Dzień Wynalazków w Politechnice Krakowskiej – w piątek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pod hasłem "#Młodzi - patent na start" odbędzie się w piątek czwarta edycja Dnia Wynalazków w Politechnice Krakowskiej. W tym roku prezentowane będą rozwiązania głównie z dziedziny teleinformatyki i nowoczesnych materiałów, oraz z obszarów life science, chemii, budownictwa.

Wśród wystawców mają przeważać zespoły złożone ze studentów, w tym członków kół naukowych.

Jak wyjaśnił koordynator wydarzenia Krzysztof Oleksy, goście w Politechnice zobaczą m.in. urządzenie do wizualizacji 3D stanów narządów wewnętrznych, wynalazek pozwalający prowadzić samochód osobom z tetraplegią, a także lewitator akustyczny do bezdotykowego unieruchamiania obiektów w powietrzu.

Naukowcy zaprezentują również biohybrydowe opatrunki hydrożelowe zaopatrzone w substancje lecznicze, spektrometr optyczny do badania sinic z rzędu Oscillatoriales czy endoproteza stawu biodrowego psa. Zainteresowani dowiedzą się też, jak powstawały i działają, znane już z doniesień medialnych, aplikacje: VAT Hunter (efektywność systemu podatkowego) i SkyPredict 2 (ostrzeżenia meteorologiczne).

Wystawa wynalazków jest tylko częścią całego wydarzenia. Obok prezentacji, w programie znajdą się także wystąpienia eksperckie poświęcone praktycznym zagadnieniom z obszaru przedsiębiorczości akademickiej oraz panel dyskusyjny pt. „Porażki, które prowadzą na szczyt. Jak odwaga i upór przysłużą się Twojemu startupowi?” z udziałem inwestorów, ekspertów branżowych i młodych przedsiębiorców, którzy sami osiągnęli rynkowy sukces.

„Poprzez nasze wydarzenie chcemy dać im szansę nie tylko zaprezentowania swojego pomysłu, ale także znalezienia biznesowego partnera do współpracy. Stąd na widowni nie braknie przedstawicieli funduszy inwestycyjnych czy przedstawicieli działów rozwoju małopolskich firm” – powiedziała Izabela Paluch, prezes Intech PK, spółki organizującej Dzień Wynalazków.

Wydarzenie odbędzie się w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” Politechniki Krakowskiej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Europejski Urząd Patentowy: najwięcej polskich patentów akademickich z UW, AGH i PW

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Zespół lekarzy opracował innowacyjną diagnostykę receptorową rozsianego raka piersi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera