Głęboki wgląd w zapalenie płuc

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wprowadzona do dróg oddechowych endoskopowa sonda pozwala szybko rozpoznać bakterię atakującą płuca – poinformowano podczas dorocznej konferencji AAAS w Austin (Texas).

Twórców sondy zainspirował fantastyczno-naukowy film "Fantastyczna podróż" z roku 1966, w którym zminiaturyzowana łódź podwodna „Proteus” wraz z załogą zostaje wprowadzona do krwiobiegu wybitnego naukowca, aby usunąć skrzep krwi z jego mózgu. Film ten nagrodzono Oscarem za przełomowe wówczas efekty specjalne.

Podobnie jak filmowa łódź podwodna, nowa sonda także nazywa się „Proteus”. Opracowali ją lekarze i naukowcy z trzech brytyjskich uniwersytetów (Edynburg, Bath oraz Heriot-Watt).

Zadaniem sondy jest wniknięcie głęboko do płuc i przekazanie obrazu, na którym widać mikroorganizmy będące przyczyną zapalenia płuc. Wcześniej do płuc pacjenta wprowadza się substancję, pod wpływem której bakterie świecą w świetle emitowanym przez sondę. Wynik jest kwestią minut.

Obecnie rozpoznania zapalenia płuc dokonuje się najczęściej wykonując zdjęcie rentgenowskie, na którym uwidaczniają się zacienienia odpowiadające stanowi zapalnemu, zaś ustalenie przyczyny zapalenia opiera się na wynikach analizy pobieranych od pacjenta próbek, co jest czasochłonne. Na wyniki trzeba czekać kilka dni – i nie zawsze są wiarygodne.

Milionom pacjentów oddziałów intensywnej terapii podaje się profilaktycznie kosztowne, silnie działające antybiotyki, co jednak sprzyja powstawaniu szczepów antybiotykoopornych. Poza tym antybiotyki mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, co w skali globalnej prowadzi do dziesiątek tysięcy zgonów. Dzięki sondzie "Proteus" można będzie podać odpowiedni antybiotyk pacjentom, którzy go potrzebują.

Oprócz bakterii w podobny sposób można by było wykrywać grzyby oraz komórki nowotworowe. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie krwi może przewidzieć, jak długo utrzyma się odporność poszczepienna

  • Adobe Stock, Fotomikrografia skanu CT (CAT), rak płaskonabłonkowy komórek płuc

    Zapobiegawcza terapia przeciwnowotworowa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera