Zakaz używania telefonów komórkowych we włoskich szkołach?

<p>Włoski minister oświaty Giuseppe Fioroni zaapelował do nauczycieli o wprowadzenie absolutnego zakazu korzystania z telefonów komórkowych w czasie lekcji i surowo karali uczniów za jego złamanie. </p>

Szef resortu podkreśla, że w tej sprawie niepotrzebne jest wydawanie specjalnego rozporządzenia, gdyż istnieją już odpowiednie przepisy, zabraniające zachowań, które uniemożliwiają prowadzenie lekcji i są sprzeczne z celami dydaktycznymi.

Teraz zdaniem ministra nadszedł czas, by zacząć egzekwować ten zakaz. "Musimy zmobilizować uczniów i nauczycieli do zerowej tolerancji" - mówi Fioroni, cytowany przez największą włoską gazetę.

Apel ministra oświaty nie wynika wyłącznie z chęci zapewnienia spokojnego przebiegu lekcji, ale jest przede wszystkim reakcją na opisane ostatnio przez media liczne przypadki chuligańskich zachowań w klasach, w których uczniowie posłużyli się telefonami komórkowymi.

W technikum w Turynie kilku nastolatków znęcało się psychicznie i fizycznie nad kolegą dotkniętym zespołem Downa, a swoje skandaliczne wybryki nagrali telefonem komórkowym i umieścili film w internecie. Sprawą zajęła się prokuratura, uczniowie zostali surowo ukarani, a film skonfiskowano.

Z kolei w innej szkole w zeszłym tygodniu dwoje 15-latków w czasie przeznaczonym na zebranie uprawiało seks na oczach kolegów z klasy, którzy wszystko nagrali przy pomocy swoich telefonów.

Być może zakaz korzystania z telefonów komórkowych w klasach zostanie w przyszłości wprowadzony na mocy specjalnej ustawy. Jej projekt złożyła partia Zielonych.

Według opublikowanej statystyki aż 98,7 procent włoskich uczniów w wieku od 12 do 19 lat ma telefony komórkowe. W grupie wiekowej od 7 do 11 lat "komórki" ma 54 procent dzieci. SW
 
PAP - Nauka w Polsce

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera