
We wtorek wieczorem nad Niemcami i Europą Zachodnią dostrzeżono przelot niezwykle jasnego meteoru (bolidu), blaskiem dorównującemu Księżycowi w pełni – informuje portal „Urania – Postępy Astronomii”. Ponad 800 osób zgłosiło dostrzeżenie tego zjawiska.
Z informacji podanych przez obserwatorów można wywnioskować, iż bolid pojawił się pomiędzy Frankfurtem a Darmstadt i kierował się ze wschodu na zachód. Rozrzut podawanych jasności jest bardzo duży, ale większość wskazuje na jasność podobną do jasności Księżyca w pełni. Czas trwania zjawiska to około 7 sekund.
Bolid udało się zaobserwować 14 listopada br. około godziny 16:50 UT. W ustaleniu dokładnych parametrów i momentu mogą pomóc obserwacje radiowe, bowiem czeska sieć Bolizodor odnotowała potężne echo radiowe o godz. 16:46:50, które trwało około 20 sekund i mogło być związane właśnie z bolidem.
Bolidy to bardzo jasne meteory, których jasność jest większa niż jasność Wenus. Meteory są świetlnym śladem pozostawianym przez skalny okruch (meteoroid), który wpadł z przestrzeni kosmicznej w ziemską atmosferę. Potocznie meteory nazywa się „spadającymi gwiazdami”.
Raporty o przelotach bardzo jasnych meteorów zbiera International Meteor Organization (IMO). Jeśli ktoś byś świadkiem takiego zjawiska, może zgłosić to na stronie prowadzonej przez tę organizację. Dokładne informacje o wspomnianym jasnym bolidzie są dostępne na stronie internetowej.
W naszym kraju działa Polska Sieć Bolidowa (Polish Fireball Network), która obejmuje sieć kamer rozmieszczonych w różnych punktach, monitorujących niebo pod kątem przelotów jasnych meteorów. Projekt jest realizowany od 2004 roku przez Pracownię Komet i Meteorów (PKM) i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN). (PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.