Leki z tej samej grupy, co Viagra poprawiają pamięć

Inhibitory fosfodiesteraz 2 i 5 poprawiają możliwości poznawcze
szczurów - informują polscy naukowcy na łamach pisma "Brain
Research". cGMP pełni w ośrodkowym układzie nerwowym funkcję
przekaźnika sygnału i bierze udział między innymi w procesach
uczenia się i powstawania pamięci. W mózgu cGMP powstaje głównie w
wyniku aktywacji tzw. cyklazy guanylanowej przez tlenek azotu
(NO).

Fosfodiesterazy (PDE) to grupa enzymów hydrolizujących cykliczne nukleotydy. Za degradację cGMP w komórkach mózgu odpowiadają przede wszystkim PDE2, 5 i 9. Zahamowanie aktywności tych enzymów prowadzi do zwiększenia poziomu cGMP w komórkach.

Katarzyna Domek-Łopacińska i prof. Joanna Strosznajder odkryły, że podawanie dorosłym i starym szczurom inhibitora PDE2 (substancji o nazwie Bay 60-7550) poprawia ich pamięć rozpoznawczą (zapamiętywanie obiektu), jednocześnie nie zaburzając aktywności ruchowej zwierząt.

Zastosowanie inhibitora PDE5, zaprinastu (związku podobnego do stosowanego w zaburzeniach erekcji sildenafilu) poprawia możliwości poznawcze jedynie u dorosłych zwierząt.

Kolejnym etapem badań było sprawdzenie jak inhibitory PDE2 i PDE5 wpływają na aktywność enzymu syntetyzującego NO. Okazało się, że inhibitor PDE5 zwiększa aktywność syntazy tlenku azotu w hipokampie (strukturze mózgu bardzo ważnej w powstawaniu pamięci) u dorosłych szczurów. Inhibitor PDE2 zwiększa aktywność syntazy NO w hipokampie zarówno dorosłych jak i starych zwierząt. Dzięki zahamowaniu PDE2 zwiększa się ilość NO i cGMP w komórkach mózgu i poprawia się pamięć osobników starych.

Autorki pracy mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do opracowania leków skutecznie poprawiających upośledzoną podczas starzenia pamięć ludzi. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dr Feleszko: dzieci uczulają się na alergeny pokarmowe przez skórę

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: nawet 1,5 mln osób w Polsce nie wie, że ma astmę i nie leczy się, tracąc szansę życie w komforcie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera