Prof. Fikus: Popularyzacja jest ważną częścią nauki

festiwal_nauki_2.100.jpg
festiwal_nauki_2.100.jpg

<p>&#8222;<strong>Popularyzowanie nauki stało się bardzo ważną jej częścią, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Nikt już nie kwestionuje, że trzeba to robić</strong>&#8221; &#8211; mówi&nbsp; prof. Magdalena Fikus, genetyk z <a href="http://www.ibb.waw.pl/">Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN</a>, która od&nbsp;10 lat współtworzy warszawski Festiwal Nauki. Za popularyzację nauki&nbsp;i upowszechnianie osiągnięć zespołów badawczych Polskiej Akademii Nauk otrzymała Nagrodę Naukową Prezesa PAN za rok 2006.</p>

 Zdaniem prof. Fikus,  popularyzacja nauki i jej dobre wyniki zależą od współdziałania trzech środowisk -  publiczności,  naukowców i mediów.

To nie może być monolog naukowców. Przez 10 lat, robiąc z powodzeniem Festiwal Nauki w Warszawie, próbowaliśmy te trzy środowiska ze sobą połączyć, wychodząc z założenia, że  najważniejsze jest, żeby ludzie zrozumieli na czym polega znaczenie nauki. To dialog nauki ze społeczeństwem” - tłumaczy prof. Fikus,  która jest przewodniczącą Rady Programowej Festiwalu Nauki.

Jak mówi, tej ogromnej imprezie popularyzującej osiągnięcia nauki sprzyjają zarówno widzowie, odwiedzający tłumnie festiwalowe spotkania, jak i naukowcy, którzy przekonali się, że warto  mówić  o nauce.
 „Nigdy przez te wszystkie lata nie  spotkałam się z odmową jakiegokolwiek naukowca, który powiedziałby, że nie weźmie w tym udziału, bo to nie ma żadnego sensu. W środowisku naukowym znalazły się setki ludzi, którzy umieją mówić o nauce” - dodaje.

Mówiąc o sukcesie Festiwalu Nauki, profesor zwraca uwagę także na rolę  dziennikarzy. „Media były na początku bardzo ostrożne; jakby czekały, co z tego będzie. Pierwszy Festiwal przyjęły nieufnie, ale teraz można powiedzieć o bardzo dużej ich przychylności” -  zaznacza.

Współorganizacja Festiwalu Nauki to nie jedyna działalność popularyzatorska prof. Fikus. Angażuje się ona  m.in. w działalność Szkoły Festiwalu Nauki, prowadzi wykłady popularnonaukowe. Jest też członkiem Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, powstającego w Warszawie.  „Ludzie widzą mnie głównie jako organizatorkę Festiwalu Nauki, tymczasem muszę zaznaczyć, że w Warszawie robi to kilka tysięcy osób. One wszystkie ciężko pracują. Mnie zdarzyło się szczęście dostać nagrodę, ale to nagroda dla nas wszystkich” - podkreśla.

* * *

Prof. Magdalena Fikus, specjalistka w zakresie biologii molekularnej, jest członkiem Komisji Biochemii i Biofizyki PAN i Komitetu Biotechnologii PAN.  W 2005 roku zdobyła tytuł „Popularyzatora Nauki” (w kategorii Naukowiec) w konkursie, organizowanym przez Serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej i ówczesnego Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

PAP – Nauka w Polsce,  Bogusława Szumiec-Presch 
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 17 bm. Temat spotkania: Podpisanie Porozumienia na realizację projektu „Sciense4Business-Nauka dla Biznesu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera