<p>Śpiewów i głosów godowych 60 gatunków ptaków zamieszkujących obszar Pogórza Przemyskiego można posłuchać na płycie wydanej przez Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu oraz Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego - informuje prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego Przemysław Kunysz.</p>
To niezwykła płyta i pierwsze tego typu regionalne wydawnictwo, będące efektem wieloletniej pracy dwóch ornitologów z - nomen omen - Puszczykowa k. Poznania: Zdzisława Pałczyńskiego i Krzysztofa Paszkowskiego. Do płyty dołączona jest książeczka z opisem każdego nagranego gatunku, autorstwa przemyskiego ornitologa Przemysława Kunysza.
"Ta płyta, przygotowana przez moich wielkopolskich kolegów, to naprawdę coś rewelacyjnego i to nie tylko dla miłośników ptaków. Nagrania wymagały wyjątkowo żmudnej pracy i ogromu cierpliwości. Dzięki temu na płycie można usłyszeć głosy bardzo rzadkich już ptaków, priorytetowych dla obszaru specjalnej ochrony ptaków na Pogórzu Przemyskim" - mówi Kunysz.
Są to śpiewy m. in. puszczyka uralskiego, dzięcioła białoszyi, zwanego też syryjskim oraz dzięcioła zielonosiwego, a także pliszki górskiej. Każde nagranie trwa ok. 1,5 minuty, a łączny czas tego "ptasiego koncertu" wynosi 73 minuty. Płyta została wydana w ramach unijnego programu "Natura 2000". MSZ
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.