Połowa Polaków za ewolucją, jedna trzecia - za kreacjonizmem

ewolucja.78.jpg
ewolucja.78.jpg

<p><strong>Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że człowiek jest wynikiem długotrwałej ewolucji, natomiast niespełna jedna trzecia (30 proc.) wierzy, że został stworzony od razu w obecnej postaci</strong> - wynika z opublikowanego w piątek 17 listopada sondażu <a href="http://www.tns-global.pl/">TNS OBOP.</a> Poglądy badanych zależą od ich wieku, wykształcenia i religijności.</p>

Spośród respondentów uznających ewolucję niemal połowa (47 proc.) uważa, że człowiek pochodzi od małpy, a prawie tyle samo (45 proc.) - że człowiek i małpa pochodzą od jakichś wspólnych przodków.

Wraz z wiekiem respondentów maleje ich uznanie dla ewolucji, a rośnie - dla kreacji. Wśród ludzi w wieku 20-29 lat za ewolucją jest niemal trzy czwarte (71 proc.) badanych, a za kreacją - jedna piąta (19 proc.). Wśród ludzi mających co najmniej 60 lat zwolenników każdej z koncepcji jest niemal tyle samo - po około 40 proc.

Im wyższe wykształcenie, tym wyraźniejsze poparcie dla ewolucji. Badani z wykształceniem podstawowym tak samo często wierzą w ewolucję, jak i w kreację. Jednocześnie jednak jedna czwarta ludzi z wyższym wykształceniem wierzy w stworzenie człowieka takim, jakim on obecnie jest.

Najsilniej na poglądach o pochodzeniu człowieka waży religijność. W grupie osób niewierzących za ewolucją opowiada się 85 proc., a za kreacją - tylko 6 proc. W grupie wierzących i regularnie praktykujących proporcja ta wynosi 46 do 36.

Jak się okazuje, 63 proc. wszystkich badanych uważa, że naukę o biologicznym pochodzeniu człowieka i wiarę w stworzenie go przez Boga, można pogodzić. 23 proc. sądzi, że to niemożliwe.

Jak wyjaśnia TNS OBOP, sondaż dotyczący poglądów Polaków na ewolucję i nauczania jej teorii w szkołach przeprowadzono w związku z wypowiedziami ministra edukacji Romana Giertycha. Kilka miesięcy temu podjął on temat miejsca teorii ewolucji człowieka w programach szkół państwowych. Minister i jego zastępca Mirosław Orzechowski zapowiedzieli, że teoria ewolucji będzie przedstawiana jako jedna z wielu koncepcji powstania człowieka, obok teorii kreacjonistycznej. Orzechowski uznał nawet, że teoria ewolucji jest "kłamstwem i pomyłką".

Badanie przeprowadzono w dniach od 3 do 6 listopada 2006 roku na losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia. ZAN

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera