Nietoperze rozpoczęły gody

W poniemieckich fortyfikacjach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) &#8211; największym zimowisku nietoperzy w środkowej Europie - trwają gody tych ssaków. Młode nocki, gacki i nietoperze innych gatunków przyjdą na świat w czerwcu -&nbsp;mówi dr Tomasz Kokurewicz z <a href="www.ar.wroc.pl/">Akademii Rolniczej we Wrocławiu</a>.

Okres godowy nietoperzy rozpoczyna się w połowie sierpnia i trwa najczęściej do końca października. Są jednak gatunki, jak np. powszechny w MRU nocek duży, u których gody trwają znacznie dłużej.

"Zaplemnienie następuje jesienią, ale owulacja i zapłodnienie - dopiero wiosną. Wynika to z tego, że w okresie zimowym samice nie byłby w stanie zapewnić wystarczającego zapasu pokarmu dla siebie i rozwijającego się zarodka" – wyjaśnia Kokurewicz.

Ciąża u samic zaczyna rozwijać się wiosną, po przebudzeniu z zimowej hibernacji. Trudno dokładnie określić jej długość, przyjmuje się, że trwa ok. 10 tygodni.

"Wynika to z tego, że samice mogą w każdej chwili zapaść w letarg, kiedy wiosenna aura nie sprzyja i brakuje pokarmu. Wówczas są w stanie zahamować rozwój płodu i zaczekać na lepsze warunki" – tłumaczy Kokurewicz.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Lubuskie) to zespół poniemieckich fortyfikacji, składający się z wielokilometrowych podziemnych korytarzy i różnego typu pomieszczeń oraz sieci bunkrów. Dzięki panującej pod ziemią stałej temperaturze 6-9 stopni Celsjusza, nietoperze mają znakomite warunki do zimowej hibernacji.

W tym roku w międzyrzeckich fortyfikacjach doliczono się ok. 32 tys. nietoperzy kilku gatunków, przy czym odnotowano wzrost ich liczby. Najwięcej jest nocków dużych i rudych. Chiropterolodzy twierdzą, że nietoperzy w MRU w tym okresie jest znacznie więcej, gdyż wiele miejsc fortyfikacji - np. zalanych wodą - jest niedostępnych dla ludzi.

W związku z liczną populacją różnych gatunków zimujących tam nietoperzy, w podziemiach utworzono rezerwat "Nietoperek", otoczony zespołem przyrodniczo-krajobrazowym o nazwie "Uroczysko MRU". Od początku października obowiązuje tam zakaz zwiedzania fortyfikacji z wyłączeniem trasy w Pniewie niedaleko Międzyrzecza. Okres ochronny potrwa do połowy kwietnia.MMD

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera