Pierwsza niepubliczna wyższa szkoła teologiczna

<p>Status pierwszej w Polsce niepublicznej teologicznej uczelni zawodowej - która działa w oparciu o przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym, a nie o prawo kościelne i jest wpisana do rejestru szkół wyższych - zyskało międzywyznaniowe seminarium z 15-letnią tradycją. <strong>Minister nauki i szkolnictwa wyższego zatwierdził 24 października 2006 roku statut wrocławskiej </strong><a href="www.ewst.edu.pl "><strong>Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej</strong></a><strong> (EWST) .</strong></p>

 TRADYCJA MIĘDZYWYZNANIOWEGO DIALOGU

EWST powstała w 1990 roku, jako Biblijne Seminarium Teologiczne. Jej zadanie to przygotowanie wierzących do służby Bogu w Polsce, krajach Europy Środkowej i na Wschodzie. Uczelnia kształci studentów na poziomie licencjackim, organizuje też studia podyplomowe. Studenci i profesorowie związani są z kościołami ewangelikalnym, ewangelicznym i katolickim.

"Oferujemy stabilny i sprawdzony program nauczania, przygotowujący do służby w Kościele i przy Kościele, jak również do misji i członkostwa w organizacjach społecznych, w tym pozarzadowych" - mówi Grażyna Kania-Misiak z rektoratu EWST. Podkreśla, że duży nacisk jest kładziony na edukację praktyczną, studenci biorą udział w licznych inicjatywach społecznych.

W 2001 roku szkoła znalazła siedzibę w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozpoczęto wówczas starania o licencjat państwowy. Jak tłumaczy Kania-Misiak, ze względu na międzywyznaniowy charakter szkoły, ważne było, aby nie postrzegano jej jak uczelni kościelnej.

"Szkoły teologiczne uznawane są za szkoły kościelne i podlegają z reguły pod konkretne odłamy chrześcijaństwa" - uważa Kania-Misiak. "Dialog z wierzącymi innych wyznań chrześcijańskich daje szerokie spojrzenie na rzeczywistość i uczy szacunku. Pomaga tez określić własne przekonania w sposób wyważony, mądry i dogłębny. Wymaga odwagi i otwartości umysłu i takim właśnie osobom proponujemy studia w EWST" - dodaje.

KSZTAŁCENIE WIERZĄCYCH HUMANISTÓW

Lista przedmiotów wykładanych w EWST obejmuje apologetykę chrześcijańską, teologię fundamentalną i systematyczną, dogmatykę, wstęp do Pisma Świętego, elementy wiedzy o środowisku Biblijnym, egzegezę oraz teologię Starego i Nowego Testamentu, ekumenizm, elementy teologii rzymsko-katolickiej oraz ewangelickiej, judaizm, religiologię. Studenci zgłębiają wszelkie aspekty teologii. Są to etyka teologiczna ogólna, hermeneutyka teologiczna, homiletyka i liturgika, teologia pastoralna (duszpasterstwo) i praktyczna (misjologia), teologia ewangelicka i teologia duchowości.

Duży jest blok przedmiotów historycznych - od dziejów Izraela, poprzez historię dogmatów, historię filozofii, dzieje Kościoła na świecie i w Polsce. W programie uwzględnione zostały również "świeckie" przedmioty humanistyczne: logika i teoria poznania, metodyka pracy naukowej, podstawy pedagogiki (w tym religijnej), psychologia ogólna, socjologia oraz języki obce: angielski, grecki, hebrajski i łaciński.

Szkoła posiada akademik, sale noclegowe dla studentów niestacjonarnych i salę do nabożeństw oraz bogatą bibliotekę.

Absolwentami uczeni są osoby świeckie. Żeby otrzymać święcenia, muszą odbyć wikariat i staż. Studenci mogą kontynuować studia teologiczne wyższego stopnia. Szkoła współpracuje w tym zakresie m.in. z Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera