Bałkańskie rysie na wymarciu

<p>Ryś bałkański, uważany za jeden z symboli narodowych Macedonii, choć został uwieczniony na pięciodenarowych monetach, w rzeczywistości jest w&nbsp; tym kraju na granicy wyginięcia - ostrzegają ekolodzy.</p>

Przyrodnicy szacują, że tylko 100 osobników tego największego europejskiego gatunku kota zamieszkuje pagórkowate regiony Bałkanów. Najwięcej, ok. 30 kotów, żyje w Macedonii. To zdecydowanie za mało, żeby zachować rysia bałkańskiego od wyginięcia. Zwierzęta te występują również w Czarnogórze, Albanii oraz Serbii.

Ryś bałkański stał się w Macedonii bardzo rzadkim widokiem. Wielu leśników oraz ekologów nigdy go nawet nie widziało, a o jego istnieniu wnosi na podstawie śladów. 

Rysie wiodą samotnicze życie. Samce na ogół wzajemnie się unikają, zamiast ze sobą walczyć.  Koty te mogą osiągnąć długość 1,3 metra, oraz wagę do 35 kg. Żywią się małymi ssakami, np. myszami, królikami czy warchlakami.

Kilka europejskich organizacji ekologicznych pomaga macedońskim przyrodnikom w próbach uratowania rysia bałkańskiego przed wyginięciem. Los rysi w całej Europie wygląda bowiem podobnie. Niektóre kraje, w których ryś został wytępiony, np. Francja, Niemcy i Szwajcaria, sztucznie przywróciły ten gatunek na swoich terenach.

Teraz taki program podejmie prawdopodobnie również Macedonia, jednak ryś bałkański jest tak rzadki, że istnieją problemy z jego złapaniem, co jest warunkiem wstępnym rozpoczęcia akcji rozmnażania go w niewoli.GRS

Artykuł pochodzi z Serwisu Naukowego PAP.

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera