Prozac wzmacnia kości

<p>Popularne leki przeciw depresji, takie jak np. Prozac, mogą wzmacniać kości - wykazały najnowsze badania amerykańskie, które zostaną opublikowane na łamach pisma &quot;Journal of Cellular Biochemistry&quot;.</p>

Naukowcy z Instytutu Forsytha prowadzili badania na myszach, którym podawano fluoksetynę (związek aktywny Prozaku). Fluoksetyna jest stosowana w leczeniu depresji i należy do grupy tzw. inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Leki te zwiększają w mózgu dostępność serotoniny - neuroprzekaźnika, który przenosi informacje między neuronami i wpływa na nasze emocje i nastrój. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że serotonina wpływa na metabolizm kości, zwłaszcza na funkcje komórek resorbujących tkankę kostną - tzw. osteoklasty.

Po sześciu tygodniach podawania fluoksetyny badania z użyciem mikrotomografii komputerowej wykazały, że u myszy zwiększyła się objętość kości beleczkowych - gąbczastych kości, które tworzą m.in. kręgi kręgosłupa oraz nasady kości udowej czy piszczelowej. Wzrosła też całkowita objętość kości udowych i kręgów.

Jak wykazali badacze, fluoksetyna nie chroniła jednak przed utratą masy kostnej samic, które z powodu usunięcia jajników miały niedobory estrogenów. Dowodzi to, że efekt działania leku zależy od obecności tych hormonów. Jak przypominają autorzy pracy, niedobory estrogenów są ważną przyczyną rozwoju osteoporozy u kobiet po menopauzie. JJJ
 
Pełna treść artykułu znajduje się w Serwisie Naukowym PAP.

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera