<strong>Fragment silnika z samolotu majora Zdzisława Krasnodębskiego - pierwszego polskiego dowódcy Dywizjonu 303</strong>, znalazł się na wystawie otwartej w muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
"Mamy autentyczne zdjęcia wykonane przez mojego ojca w 1940 roku w tym krytycznym, wrześniowym czasie, gdy decydowały się losy Wielkiej Brytanii. On był z nimi, lotnicy relacjonowali mu wszystko na bieżąco, dlatego ojciec powtarzał, że jest to jego najbardziej +na gorąco+ pisana książka" - powiedział Marek Fiedler, kurator wystawy.
Na wystawie znalazły się też inne pamiątki związane z historią dywizjonu, dokumenty, zdjęcia z cmentarzy, na których leżą polscy piloci, okładki wydań książki "Dywizjon 303", a także drobny element pochodzący z silnika samolotu majora Zdzisława Krasnodębskiego.
"Ten silnik z zestrzelonego Hurricane\\'a spoczywa w Muzeum Sikorskiego w Londynie. Opiekunka muzeum dała nam fragmencik tej konstrukcji specjalnie na wystawę - element wciąż pachnie smarem" - powiedział Fiedler.
Jak przypomniał w trakcie wernisażu, "Dywizjon 303" pozostaje ważną książką dokumentującą historię Polaków, których osiągnięcia nawet w Anglii zapomniano tuż po wojnie.
"+Dywizjon 303+ nadal jest lekturą szkolną w gimnazjum. Gdyby nie ta książka - mówmy sobie szczerze - kto by dzisiaj słyszał o tym dywizjonie; pewnie tylko historycy. Ona budowała legendę dywizjonu już podczas okupacji" - stwierdził.
Prowadzący Muzeum Arkadego Fiedlera potomkowie podróżnika noszą się z zamiarem stworzenia w otaczającym muzeum Ogrodzie Kultur i Tolerancji wiernej kopii Hurricane\\'a - samolotu, na którym latali polscy piloci.
Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy.
W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
Książka "Dywizjon 303" doczekała się prawie 30 wznowień w tym pięciu w wydawnictwach podziemnych. Po raz pierwszy wydana w Anglii w 1940 roku, w Polsce ukazała się po raz pierwszy sześć lat później. RPO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.