Ofiarami wojny w Libanie padają również zabytki

<p>Co najmniej kilka rzymskich zabytków z pierwszych wieków naszej ery oraz pozostałości średniowiecznych obiektów poważnie ucierpiały w trakcie ostatnich działań wojennych w Libanie. Misja UNESCO, szacująca straty w tym regionie, właśnie kończy swoją pracę - informuje serwis internetowy &quot;The Observer&quot;.</p>

Współczesny Liban obejmuje obszarem jeden z najcenniejszych pod względem archeologicznym regionów na świecie. Bombardowania południowej części tego państwa przez lotnictwo izraelskie wzbudziły zaniepokojenie wśród członków międzynarodowej wspólnoty archeologów.

Na terenach zbombardowanych działała ostatnio komisja UNESCO, mająca za zadanie ocenę strat i zaproponowanie najefektywniejszych metod naprawy zniszczonych zabytków. Misją, powołaną przez szefa UNESCO Koichiro Matsuura, kierował Mounir Bouchenaki.

Po inspekcji najważniejszych stanowisk członkowie misji stwierdzili, że największych szkód doznały zabytki starożytnego Tyru, współczesnego Suru oraz fenickiego Byblos, obecnie Dżubajl.

Poważnemu uszkodzeniu uległy groby z epoki rzymskiej w Tyrze oraz średniowieczna wieża w Byblos - stanowiska znajdujące się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeden z dekorowanych freskami grobów w Tyrze uległ całkowitemu zniszczeniu. Kamienne konstrukcje wieży w Byblos nie zostały wprawdzie bezpośrednio ugodzone bombami, ale  pobliskie wybuchy naruszyły ich ściany, na których widać wiele spękań i szczelin.

Efektem ataku lotniczego na libańskie składy ropy naftowej w Jiyeh jest też zanieczyszczenie wielu zabytków w pobliskim Byblos. Zniszczeniu uległo wiele zabytków w pobliżu portu z czasów panowania weneckiego. Na skutek drgań ziemi wywołanych bombardowaniami ucierpiały również historyczne pozostałości w Bint Jbeil i Chamaa.

Przedstawiciele misji UNESCO w poniedziałek zamierzają zaprezentować ostateczny raport na temat zniszczeń, powstałych w wyniku ostatnich działań wojennych w południowym Libanie.JACK

Serwis Naukowy PAP

krx

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera