Konferencja klimatyczna w Poznaniu przygotuje sukces Kopenhagi

<strong>Prezydent Lech Kaczyński powiedział po spotkaniu tzw. trójki klimatycznej w ONZ, że głęboko wierzy, iż grudniowa konferencja poświęcona zmianom klimatu, która odbędzie się w Poznaniu, przygotuje sukces przyszłorocznej konferencji w Kopenhadze. </strong>W konferencji prasowej zorganizowanej podczas 63. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ uczestniczył oprócz Kaczyńskiego także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, premier Danii Anders Fogh Rasmussen oraz minister spraw zagranicznych Indonezji Nur Hassan Wirajuda.

Jak podkreślił polski prezydent, trwają intensywne przygotowania do konferencji w Poznaniu, na której powinno zapaść jak najwięcej ustaleń przygotowujących porozumienie, jakie powinno być osiągnięte w Kopenhadze. W jego ocenie, ustalenia w sprawie nowej umowy mającej przeciwdziałać zmianom klimatu będą zapewne trudne do osiągnięcia.

Dlatego - mówił - czeka nas "praca tytaniczna i wymagająca decyzji na najwyższym szczeblu". Polski prezydent podkreślił też, że im większe zbliżenie stanowisk nastąpi już w grudniu, tym większa szansa na to, że w Kopenhadze osiągniemy sukces.

"Głęboko wierzę, że konferencja w Poznaniu będzie sukcesem, który - można powiedzieć - będzie wstępem do walnego zwycięstwa w Kopenhadze" - podkreślił.

Polska konferencja dotycząca zmian klimatu rozpocznie się 1 grudnia i potrwa dwa tygodnie. Negocjacje w ramach konferencji mają doprowadzić do międzynarodowego porozumienia przeciwko globalnym zmianom klimatu. To kolejna po Bali światowa konferencja klimatyczna. Na trzeciej konferencji, organizowanej w Kopenhadze w grudniu 2009 r., negocjacje klimatyczne w ramach ONZ powinny się zakończyć. Wtedy byłaby szansa, że do 2012 roku zakończy się ratyfikacja nowego porozumienia, tak aby nowy, światowy system dotyczący emisji gazów cieplarnianych wszedł w życie od 2013 roku. Po 2012 r. przestanie bowiem obowiązywać protokół z Kioto.

Polski prezydent ocenił, że protokół z Kioto był olbrzymim postępem, choć nie odniósł pełnego sukcesu i trzeba go zastąpić całościowym traktatem.

Zaznaczył, że sprawa osiągnięcia porozumienia w sprawie zmian klimatu będzie też "sprawdzianem globalnej solidarności".

Wyjaśnił, że chodzi o solidarność między bogatymi a biednymi. Ochrona środowiska musi - przekonywał - łączyć się ze zrównoważonym rozwojem, tak żeby coraz mniej ludzi głodowało i cierpiało biedę.

L.Kaczyński zaznaczył ponadto, że spotkania w Poznaniu i Kopenhadze będą równorzędne, a polska konferencja jest przedsięwzięciem olbrzymim. Dodał, że przygotowania naszego kraju do jej organizacji są jak dotąd oceniane pozytywnie.

Do Poznania przyjechać ma 8-10 tys. delegatów z całego świata - ponad 190 delegacji rządowych z ministrami środowiska, przedstawicieli instytucji międzynarodowych, ekologicznych, biznesowych i badawczych oraz media.

Również Ban Ki Mun mówił o konieczności podjęcia natychmiastowych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu na świecie. Przyznał, że to jeden z jego priorytetów. Jak mówił, trzeba doprowadzić do postępu w negocjacjach w najważniejszych dziedzinach właśnie w Poznaniu, przed konferencją w Kopenhadze.

Także Rasmussen podkreślił, że już czas na przejście "z abstrakcji do konkretów". Premier Danii też liczy na to, że w Poznaniu uda się dojść do porozumienia w jak największej liczbie kwestii dzielących poszczególne kraje.

Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) jest jedną z najważniejszych umów formułujących podstawy międzynarodowych działań w walce z globalnym ociepleniem klimatu. Tekst Konwencji został przyjęty w maju 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Podpisały go 192 państwa. Celem Konwencji jest propagowanie i wspieranie międzynarodowych działań przeciwko globalnym zmianom klimatu.

Oprócz ogólnej debaty, obrady w Poznaniu będą dotyczyły czterech szczegółowych grup tematów: redukcja emisji gazów cieplarnianych, adaptacja do zmian klimatu, transfer technologii oraz finansowanie.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Staszkiewicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera