<p>Naukowcy z Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych odkryli nowy typ bezdechu i nazwali go mianem złożonego bezdechu sennego - donosi wrześniowy numer pisma "Sleep".</p>
Bezdech senny polega na pojawiających się kilkukrotnie w ciągu nocy epizodach zaprzestania oddychania. Do objawów choroby należą również: niespokojny przerywany sen, nadmierna senność w ciągu dnia, zanik lub osłabienie pamięci, osłabienie funkcji intelektualnych, zaburzenia osobowości (np. złe nastroje) spowodowane brakiem snu.
Dotychczas znano dwa rodzaje tego schorzenia - obstrukcyjny bezdech senny i bezdech senny pochodzenia ośrodkowego. Częściej spotykanym rodzajem jest bezdech obstrukcyjny - związany z niedrożnością dróg oddechowych spowodowaną nadmiernym rozluźnieniem mięśni gardła podczas snu. Występuje często u osób, które chrapią, są otyłe lub piją nadmierne ilości alkoholu.
Bezdech pochodzenia ośrodkowego wynika z niesprawnej pracy mięśni klatki piersiowej i przepony (mięśnia, który dzieli klatkę piersiową od jamy brzusznej) wskutek braku sygnałów nerwowych, w wyniku czego drogi oddechowe pozostają otwarte.
Grupa doktora Timothy\\'ego Morgenthalera, pneumonologa z Mayo Clinic, odkryła teraz trzeci typ bezdechu - złożony bezdech senny, który jest kombinacją obydwu znanych wcześniej rodzajów.
U pacjentów cierpiących na złożony bezdech senny na początku występuje bezdech obstrukcyjny z przerwami w oddychaniu pojawiającymi się 20 do 30 razy w ciągu nocy.
W odróżnieniu od pacjentów z typowym bezdechem obstrukcyjnym ich problemów oddechowych nie łagodzą aparaty do wspomagania oddechu w czasie snu, tzw. CPAP (z ang. continuous airway pressure).
W późniejszej fazie choroby, po zastosowaniu aparatu CPAP, pojawiają się objawy charakterystyczne dla bezdechu pochodzenia ośrodkowego - sen przerywany częstymi epizodami bezdechu.
Naukowcy analizowali dane 223 pacjentów z Centrum Leczenia Zaburzeń Snu w Mayo Clinic oraz 20 stałych pacjentów cierpiących na bezdech pochodzenia ośrodkowego. Zaobserwowali, że pacjenci ze złożonym bezdechem sennym stanowili 15 proc. wszystkich chorych na bezdech, podczas gdy 84 proc. miało typ obstrukcyjny i 0,4 proc. bezdech pochodzenia ośrodkowego.
Badacze odkryli również, że mężczyźni są bardziej podatni na zachorowanie na nowy rodzaj złożonego bezdechu. Główny autor pracy, doktor Morgenthaler, mówi, że nie są znane czynniki wpływające na ryzyko zachorowania na złożony rodzaj bezdechu sennego. Niestety, dotychczas nie opracowano skutecznej terapii. Naukowcy pracują nad wynalezieniem aparatu wspomagającego oddychanie, który skutecznie uśmierzałby dolegliwości pacjentów.KDO
krx
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.