Terapia genowa poskutkowała w walce z czerniakiem

<p>Świat obiegło sensacyjne doniesienie - terapia genowa uwolniła od złośliwego nowotworu dwóch pacjentów, którym konwencjonalne metody leczenia nie dawały szans. O tym sukcesie poinformował w najnowszym wydaniu pisma &quot;Science&quot; dr Steve Rosenberg z amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka.</p>

Dwaj mężczyźni nie zmarli na czerniaka dzięki nowatorskiej metodzie leczenia, polegającej na wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych wersji ich własnych komórek - krwinek białych.

Naukowcy przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem - Mark Oringer i Thomas M. byli jedynymi z grupy 17 pacjentów, u których ta terapia genetyczna poskutkowała w 100 procentach, chociaż u pozostałych zaobserwowano zmniejszenie się guzów.

Jak mówi dyrektor Instytutu dr John Niederhube, pojawiła się szansa nowatorskiego leczenia czerniaka, a w przyszłości zapewne innych złośliwych nowotworów - piersi, odbytnicy, płuc, wątroby. Doktor Rosenberg podkreśla, że inżynierię genetyczną udało się wykorzystać w leczeniu po raz pierwszy.

Zespół doktora Rosenberga wykorzystał do walki z rakiem układ odpornościowy pacjentów. Dzięki genetycznym modyfikacjom ich krwinki białe uzyskały większe zdolności rozpoznawania i likwidowania guzów.

Wkrótce mają się rozpocząć próby kliniczne z pacjentami, chorymi na inne rodzaje raka. Dr Rosenberg na razie nie ujawnia, jaki konkretnie nowotwór zamierza zaatakować.

57-letni Mark Origer, jeden z dwóch całkowicie wyleczonych pacjentów, miał czerniaka, i to z przerzutami na wątrobę. Opowiedział o swoich doświadczeniach brytyjskiemu dziennikowi "Telegraph" (wydanie piątkowe). Przed tygodniem lekarze przekazali mu najlepszą z możliwych wiadomości - jego organizm jest absolutnie wolny od raka.

Terapię genową rozpoczęto u niego w grudniu 2004 roku, po fiasku chemoterapii i leczenia operacyjnego; w styczniu 2005 roku jego guzy zmniejszyły się o połowę. U Marka Origera i Thomasa M. choroba nie powróciła od 18 miesięcy.  AZ

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera