W jeziorach Warmińsko-Mazurskiego kwitną sinice

<p>Z powodu zakwitu sinic i skażenia bakteryjnego&nbsp;&nbsp;warmińsko-mazurski Sanepid zabronił kąpieli i uprawiania sportów&nbsp; wodnych w kolejnych jeziorach - poinformowano we wtorek na stronach internetowych Sanepidu.&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p>

 Z tej przyczyny niedozowolona jest kąpiel w jeziorze Symsar w Kłębowie w powiecie lidzbarskim, w jeziorze Skiertąg w Morągu w powiecie ostródzkim i w jeziorze Pauzeńskim w Kaczorach w powiecie ostródzkim.

Ze względu na skażenie bakteryjne wody wciąż niedozwolona jest kąpiel i uprawianie sportów wodnych nad Zalewem Wiślanym w Suchaczu,  Tolkmicku i Nowej Pasłęce oraz w jeziorze Domowym w Szczytnie.

Według epidemiologów, kąpiel w akwenach, gdzie zakwitły sinice,  może spowodować wiele dolegliwości takich jak wysypka, gorączka,  wymioty, biegunka, bóle głowy i mięśni, a nawet uszkodzenie  wątroby lub uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego systemu nerwowego. Im bardziej zanieczyszczone są wody jeziora, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia sinic.  ALI

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera