
<p>Powierzchnia wody Noteci wpadającej w Santoku (Lubuskie) do Warty częściowo pokrywa kożuch rzęsy. Patrząc na rzekę np. z mostu w tej miejscowości tylko miejscami widać błekitną wodę; na powierzchni dominuje zielony kolor. </p>
Jak informuje kierownik nadzoru wodnego w Gorzowie Jerzy Hopfer, rzęsa tworzy się na skanalizowanym odcinku Noteci w okolicach Nakła nad Notecią (woj. wielkopolskie) gdzie prąd rzeki jest bardzo leniwy.
Rzęsa jest rośliną pływającą. Większość składników odżywczych czerpie z wody; do wegetacji potrzebuje m.in. azotu, potasu i fosforu, które muszą występować w wodzie znacznych ilościach.
W Polsce występują trzy gatunki rzęsy: drobna, trójrowkowa i garbata. Najliczniej występuje rzęsa drobna. Rzęsa wodna jest u nas rośliną pospolitą, pojawia się na powierzchni zbiorników wodnych, głównie starorzeczach, stawach i dołach potorfowych. Często zarasta powierzchnię wody gęstym kożuchem nie dopuszczając do rozwoju roślinności podwodnej. MMD
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.