Noteć pozieleniała

rzesa.100.jpg
rzesa.100.jpg

<p>Powierzchnia wody Noteci wpadającej w Santoku (Lubuskie) do Warty częściowo pokrywa kożuch rzęsy. Patrząc na rzekę np. z mostu w tej miejscowości tylko miejscami widać błekitną wodę; na powierzchni dominuje zielony kolor. </p>

Zdaniem dr Piotra Redy z Akademii Rolniczej we Wrocławiu, ekspansja rzęsy jest widoczna w naszym kraju od dłuższego czasu, głównie za sprawą ocieplania się klimatu oraz wzrastającej troficzności wody wywołanej m.in. przez nawozy oraz ścieki. „Przyczyniają się do tego nawozy sztuczne, które spływają do rzeki z pól lub ścieki z gospodarstw domowych" – wyjaśnia Reda.

Jak informuje kierownik nadzoru wodnego w Gorzowie Jerzy Hopfer, rzęsa tworzy się na skanalizowanym odcinku Noteci w okolicach Nakła nad Notecią (woj. wielkopolskie) gdzie prąd rzeki jest bardzo leniwy.

Rzęsa jest rośliną pływającą. Większość składników odżywczych czerpie z wody; do wegetacji potrzebuje m.in. azotu, potasu i fosforu, które muszą występować w wodzie znacznych ilościach. 

W Polsce występują trzy gatunki rzęsy: drobna, trójrowkowa i garbata. Najliczniej występuje rzęsa drobna. Rzęsa wodna jest u nas rośliną pospolitą, pojawia się na powierzchni zbiorników wodnych, głównie starorzeczach, stawach i dołach potorfowych. Często zarasta powierzchnię wody gęstym kożuchem nie dopuszczając do rozwoju roślinności podwodnej.  MMD

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Beczak zielonogrzbiety (Camaroptera brachyura). Fot. Adobe Stock

    Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera