Historia i kultura

Łódź przystąpiła do Sieci Miast Secesyjnych

secesja.100.jpg
secesja.100.jpg

<p>Łódź przystąpiła do Sieci Miast Secesyjnych. Należy do niej 14 europejskich miast, m.in. Barcelona, Wiedeń i Bruksela. Łódź jest jedynym polskim miastem, które dotąd znalazło się w tym gronie. </p>

Idea związku miast secesyjnych „Reseau Art Nouveau Network” powstała w 1999 roku w Brukseli. Miastami założycielskimi organizacji są Helsinki, Barcelona, Glasgow, Budapeszt i Bruksela.

„Celem tej organizacji jest promocja sztuki secesyjnej w Europie, poprzez konferencje, seminaria, wydawanie wspólnych materiałów edukacyjno-informacyjnych dla dzieci i młodzieży” – wyjaśnia wiceprezydent Łodzi Marek Michalik.

W 2006 roku na realizację tego projektu Łódź przeznaczy z budżetu gminnego 32 tys. zł. Część funduszy pochodzić będzie z unijnego programu „Kultura 2000" na lata 2005-2008.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania miast stowarzyszonych w sieci – w Brukseli i w Ljubljanie. W tym roku planowane jest jeszcze jedno – w Rydze. Jedynym zobowiązaniem Łodzi wobec sieci miast secesyjnych jest płacenie corocznej składki członkowskiej w wysokości tysiąca euro.

„Współpraca ma polegać na wymianie doświadczeń. Prawdopodobnie w przyszłości będziemy przygotowywać wspólne projekty. Zbyt wielu secesyjnych budynków w Łodzi nie ma, ale i tak jest ich więcej niż w innych polskich miastach” – mówi Michalik.

Secesja (Młoda Polska) to styl w sztuce modernistycznej i kulturze wywodzący się z Wiednia i panujący w latach 1890-1910. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Głównymi cechami sztuki secesyjnej były stylizacja, asymetria, płynne faliste linie, swobodne układy kompozycyjne, abstrakcyjna i roślinna ornamentyka.

Secesja w łódzkiej architekturze ograniczyła się w zasadzie do dekoracji zewnętrznej i wewnętrznej budynków, w niewielkim stopniu wykorzystywała ona nowe zasady kształtowania bryły. W stylu secesji wzniesiono kilka kamienic czynszowych; dekoracją secesyjną ozdobiono także kilka willi i pałacyków przemysłowców oraz budynków fabrycznych.

PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55 lat temu zmarł Władysław Anders, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera