Historia i kultura

Wystawa z okazji stulecia Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości

<p>Fotografie, szkice i dokumenty prezentujące historię i dorobek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości można oglądać do 30 września w <a href="http://www.mhw.pl/mhw/intro.jsp?place=Menu01&news_cat_id=-1&layout=0">Muzeum Historycznym m.st. Warszawy</a>.</p>

 Wystawa "100-lecie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości" składa się z eksponatów pochodzących ze zbiorów m.in. Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Instytutu Sztuki PAN, warszawskiego Muzeum Narodowego i Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Jak mówi wicedyrektor Muzeum Historycznego i prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Andrzej Sołtan, ekspozycja jest hołdem złożonym towarzystwu, które przyczyniło się do ochrony dziedzictwa kulturowego Polski.

"Wystawa pokazuje dokumenty związane z powołaniem towarzystwa do życia, portrety jego twórców, cały zespół rysunków inwentaryzacyjnych, fotografii, katalogów wystaw" - wyjaśnia Sołtan.

Eksponaty prezentowane są w dwóch salach kamienicy Baryczków przy Rynku, obecnej siedziby Muzeum Historycznego, a także dawnej siedziby TOnZP-u. Zarówno ta siedziba, jak i kamienica przy Nowym Świecie, gdzie również mieściło się towarzystwo, są uwiecznione na zgromadzonych na wystawie fotografiach. Są także zdjęcia warszawskich budowli reprezentacyjnych, fotografie i katalogi z wystaw organizowanych przez towarzystwo.

Wystawę zorganizowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Historycznym m.st. Warszawy i Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości powstało w 1906 roku w Warszawie z inicjatywy naukowców i społeczników, którzy byli zainteresowani ochroną dziedzictwa narodowego. W towarzystwie działali m.in. Zygmunt Gloger i Władysław Tatarkiewicz. Najbardziej zasłużonym prezesem Towarzystwa był Edward Krasiński.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości zajmowało się inwentaryzacją, dokumentowaniem, a nawet konserwowaniem zabytków polskich. Do II wojny światowej zorganizowało 32 wystawy i wydało 31 publikacji. Jego działalność od 1974 roku kontynuuje Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Ekspozycja jest częścią obchodów stulecia TOnZP-u. Na początku maja w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" w Warszawie otwarto wystawę "Sto fotografii na stulecie TOnZP", a pod koniec maja w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbyło się przedstawienie baletowe "Bajadera" Ludwiga Minkusa, dedykowane opiekunom zabytków z okazji jubileuszu.

Obchody zakończą się 15 grudnia tego roku.

PAP - Nauka w Polsce, Marta Danowska

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Brud, smród i epidemie – tak wyglądała Warszawa. Zmienił to William Lindley

  • Dolina Atico; Ogólny widok stanowiska El Curaca. Źródło: prof. Józef Szykulski

    Cmentarzysko ofiar brutalnego najazdu sprzed wieków odkryli polscy archeolodzy w Peru

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera