Kamieniołomy zagrażają klasztorowi Shaolin

<p>Dewastowany jest krajobraz wokół klasztoru Shaolin w prowincji Henan, uchodzący za kolebkę wschodniej sztuki walki kung-fu - alarmuje agencja Xinhua (Sinhua). Dzieje się tak za sprawą 20 kamieniołomów eksploatowanych w sąsiednich, pięknych i otoczonych legendą górach Songshan (sung-szan).</p>

Do bezpowrotnych zmian w pejzażu prowadzą eksplozje ładunków górniczych niszczące lasy i powodujące nienaturalne piętrzenie się skalnych rumowisk.

Ochrona terenu przed dewastacją nie jest na razie możliwa, gdyż obszar podlega jurysdykcji aż trzech instytucji. Jedna co prawda odpowiada za stan środowiska, lecz dwie pozostałe mają na uwadze głównie interesy ekonomiczne.

Klasztor Shaolin zbudowano w 495 roku dla indyjskich mnichów, krzewiących w Chinach buddyzm. Mnisi oddawali się medytacjom i dla zwalczenia skutków długotrwałego bezruchu - także ćwiczeniom fizycznym. Nabyta sprawność miała im pomóc w obronie przed dominującymi w kraju konfucjanistami, którzy nie kryli niechęci do promotorów buddyzmu.

W ten sposób w Shaolin zrodziła się sztuka walki wushu, na świecie bardziej znana jako kung-fu. Do Shaolin pielgrzymują dziś rzesze adeptów kung-fu.  HS

PAP, Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera