Największy ludzki chromosom - rozszyfrowany

<p>Sekwencję chromosomu 1, największego z chromosomów człowieka, udało się rozszyfrować naukowcom brytyjskim i amerykańskim - informuje najnowsze &quot;Nature&quot;. Opublikowanie sekwencji chromosomu 1 zamyka ostatni rozdział tzw. Księgi Życia, jak naukowcy nazywają wielki Projekt Poznania Genomu Ludzkiego (Human Genome Project). </p>

W ramach tego projektu naukowcy nie tylko zsekwencjonowali cały genom czowieka, ale też poznali sekwencję wszystkich ludzkich chromosomów, tj. struktur, w których DNA jest upakowane. Wymagało to żmudnej, systematycznej pracy, gdyż gdyż pojedynczy zestaw chromosomów człowieka składają się z 22 chromosomy tzw. somatyczne oraz chromosom płciowy - X lub Y.

Należy jednak pamiętać, że za wyjątkiem komórek rozrodczych, wszystkie prawidłowe komórki naszego ciała posiadają dwa zestawy chromosomów - po dwa chromosomy od 1 do 22 oraz parę chromosomów płciowych: XX w przypadku kobiety i XY - w przypadku mężczyzny.

Chromosom 1 jest największym i najgęściej upakowanym w geny chromosomem człowieka. Jak wykazały badania pod kierunkiem Simona Gregory\\'ego z Wellcome Trust Singer Institute w Cambridgeshire (W. Brytania) zawiera on ok. 8 proc. ludzkiego materiału genetycznego, w tym 3 tys. 141 genów i 991 pseudogenów, czyli genów, które nie mają aktywności.

Z tej przyczyny można uznać go za najbardziej reprezentatywny dla całego genomu ludzkiego.JJJ

Pełna wersja artykułu w Serwisie Naukowym PAP

krx

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera