Jak radzą sobie głuchoniemi

Ludzie, którzy stracili słuch w dorosłym życiu potrafią prawidłowo
mówić przez wiele lat po tym zdarzeniu ponieważ umieją wykorzystać
informacje i bodźce niesłuchowe z przewodu głosowego do
zrekompensowania zaburzeń mowy - informują naukowcy z Kanady na
łamach pisma "Nature Neuroscience".

David Ostry i Sazzad Nasir z McGill University w Montrealu przeprowadzili eksperyment podczas którego poprosili głuchonieme osoby dorosłe o wymówienie sylab podczas gdy ruch ich szczęki był zaburzany. Na początku kiedy żuchwa uczestników wykrzywiała się wymawiane przez nich sylaby były zniekształcone, ale po kilkuset powtórzeniach ćwiczenia potrafili przystosować ruchy aparatu mowy tak, aby zminimalizować te błędy. Autorzy pracy zaobserwowali, że pod względem adaptacji osoby głuchonieme nie różnią się od ludzi ze prawidłowym słuchem.

Zdaniem autorów ich praca dowodzi, że powstawanie mowy opiera się odczuciach (bodźcach) płynących z mięśni, skóry i tkanek miękkich przewodu głosowego oraz, że osoby które utraciły słuch w wieku dorosłym mogą wykorzystać te bodźce (niesłuchowe) do nauki mowy. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera