Historia i kultura

Płeć i zdolności językowe

jezyk.jpg
jezyk.jpg

<p><strong>Czy rzeczywiście, jak się powszechnie sądzi, kobiety mają większe zdolności językowe niż mężczyźni?</strong> &quot;Badania wykazują, że kobiety szybciej&nbsp; zapamiętują słowa i fragmenty tekstu, są też lepsze pod względem płynności słownej, ale mężczyźni mają nad nimi niewielką przewagę w sferze tzw. inteligencji werbalnej&#8221; &#8211; dowodzi dr Joanna Rączaszek-Leonardi z Katedry Psychologii Poznawczej <a href="http://www.uw.edu.pl/">Uniwersytetu Warszawskiego</a>.&nbsp; </p>

ONE - SZYBCIEJ ZAPAMIĘTUJĄ

Różnice w zdolnościach językowych obojga płci są widoczne już u małych dzieci. To, co widzi większość rodziców potwierdziły badania naukowców - dziewczynki zaczynają zwykle mówić wcześniej niż chłopcy, poprawniej wypowiadają pierwsze słowa i formułują dłuższe zdania.

„Tę różnicę można zauważyć zwłaszcza u dzieci w wieku  2-2,5 roku, kiedy wiele dziewczynek wymawia już poprawnie całe  zdania, a chłopcy nadal mają z tym duży kłopot” - mówi Rączaszek-Leonardi.

Testy przeprowadzone w grupie dzieci w wieku szkolnym dowodzą, że dziewczęta mają większy zasób słów i lepiej niż chłopcy radzą sobie z gramatyką i ortografią.

Czy jednak te różnice, widoczne w dzieciństwie,  utrzymują się w życiu dorosłym?

"Tak" - odpowiada  w swojej książce „Płeć i poznanie” kanadyjska psycholog i neurobiolog prof. Doreen Kimura. Dowodzą tego wyniki amerykańskiego testu dojrzałości (Differential Aptitude Test), według którego dziewczęta w wieku 17 lat przewyższają swoich rówieśników pod względem znajomości gramatyki, ortografii i płynności słownej. Płynność słowna oznacza tutaj nie tyle swobodę mówienia, ile umiejętność wypowiedzenia w krótkim czasie słów z danej kategorii (np. zaczynających się na literę „b”).  Dziewczynki wykonują to zadanie sprawniej niż chłopcy.

Inne badania wykazują, że kobiety mają lepszą pamięć werbalną, co znaczy, że lepiej zapamiętują niepowiązane słowa lub fragmenty tekstu. Z większą niż mężczyźni łatwością łączą też nazwy z przedmiotami, co umożliwia im lepsze zapamiętywanie jednych i drugich.
 
ONI - TRAFNIEJ DEFINIUJĄ

W swojej książce Kimura podkreśla jednak, że płeć piękna nie góruje nad mężczyznami we wszystkich aspektach zdolności językowych.

„Kobiety nie wykazują się wyższą niż mężczyźni inteligencją werbalną. Mierzy się ją za pomocą standardowych testów inteligencji, zawierających zadania słownikowe (podawanie definicji słów)” – podkreśla badaczka.

Części słowne testów inteligencji (np. testu Wechslera dla dorosłych) sprawdzają - oprócz umiejętności definiowania - ogólną wiedzę o świecie oraz zdolność porównania dwóch elementów. Z wyników testu wynika, że w zadaniach wymagających zdolności semantycznych i abstrakcyjnych mężczyźni radzą sobie na ogół lepiej niż kobiety.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera