<p>Za bohaterską postawę w wojnie polsko-bolszewickiej<strong> 85 lat temu</strong> marszałek Józef Piłsudski odznaczył Płock wojskowym Krzyżem Walecznych. W niedzielę 9 kwietnia na miejskim Starym Rynku odbyła się rekonstrukcja tego historycznego wydarzenia. W trakcie inscenizacji powtórzono też uroczystość nadania marszałkowi Piłsudskiemu tytułu Honorowego Obywatela Płocka - pierwszego wówczas w historii miasta.</p>
Rolę marszałka Piłsudskiego odegrał płocki aktor Jerzy Bielecki, ówczesnego prezydenta miasta Antoniego Michalskiego zagrał obecny prezydent Mirosław Milewski, a w postać arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego wcielił się proboszcz obchodzącej w tym roku jubileusz 650-lecia parafii farnej św. Bartłomieja. W spektaklu udział wzięli Orkiestra i Kompania reprezentacyjna
Wojska Polskiego.
Jak przed laty, marszałka Piłsudskiego powitał w imieniu mieszkańców prezydent Płocka, wypowiadając te same co wówczas słowa: "Witam Cię Panie Naczelniku Państwa w imieniu prastarego miasta i sercem całym witać Cię będzie ludność tego grodu".
Później pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego odbył się apel pamięci oraz defilada wojska, harcerzy i członków Fundacji Polonia Militaris. W płockiej bazylice katedralnej wieczorem rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.
Płock jest drugim po Lwowie miastem, które za swą bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 roku otrzymało od marszałka Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych.
* * *
Armia bolszewicka, chcąc przedostać się na tyły wojsk polskich i uderzyć na Warszawę od zachodu, zaatakowała Płock 18 sierpnia 1920 roku. Walka o miasto i przyczółek mostu przez Wisłę trwała 21 godzin. W obronie wzięli udział wszyscy płocczanie, w tym kobiety i dzieci. Na ulicach wzniesiono barykady. W bitwie zginęło 250 osób, w tym 100 cywilów, a 300 zostało rannych. Najmłodszym poległym był 14-letni harcerz Antolek Gradowski.
Kilkuset mieszkańców miasta trafiło do niewoli. Większość została
później rozstrzelana.
Dzięki bohaterskiej postawie mieszkańców, Płock pozostał niezdobyty, a bolszewicy zmuszeni zostali do odwrotu. W kwietniu 1921 roku odwiedzając miasto marszałek Piłsudski odznaczył wielu jego obrońców, w tym najmłodszych - harcerzy, Krzyżami Virtuti Militari. MB
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.