<p>Pomnik Bolesława Wstydliwego stanie na Małym Rynku w Krakowie - zdecydowali w środę 29 marca krakowscy radni. W ten sposób ma być upamiętniona 750-rocznica lokacji miasta na prawie magdeburskim.</p>
Pomnik ma mieć 4,5 metra. Jak będzie wyglądał i kto go wykona okaże się po rozpisaniu i rozstrzygnięciu konkursu. Wiadomo tylko, że na cokole znajdzie się cytat z przywileju lokacyjnego wydanego w 1257 r. właśnie przez Bolesława Wstydliwego. Odsłonięcie pomnika jest planowane w 2007 r.
Wygląd Małego Rynku w Krakowie ma się zupełnie zmienić. Zniknie stamtąd parking. "Miejsce to ma stać się kolejnym obok Rynku Głównego salonem miasta, z możliwością organizowania tam kameralnych imprez. Pojawią się dwa nowe akcenty - fontanna oraz pomnik Bolesława Wstydliwego" - powiedział PAP dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego urzędu miasta Stanisław Dziedzic.
Rozpoczęcie modernizacji Małego Rynku jest planowane jesienią. Prace obejmować będą m.in. wymianę nawierzchni, z wykorzystaniem istniejącego materiału - porfiru. W budżecie miasta na remont placu zarezerwowano 5,7 mln zł w latach 2006-2008.
750-lecia lokacji Krakowa nie należy mylić z założeniem miasta, które ma o wiele dłuższą historię. Pierwsza znana pisemna wzmianka o Krakowie (jako ważnym grodzie handlowym) pochodzi z relacji Ibrahima ibn Jakuba z ok. 966 r.
W 1241 miasto zostało zniszczone podczas najazdu tatarskiego.Rozpoczęto odbudowę Krakowa, a książę Bolesław Wstydliwy, jego matka Grzymisława i żona św. Kinga w dniu 5 czerwca 1257 nadali miastu lokację na prawie magdeburskim. Wtedy też powstał charakterystyczny szachownicowy układ miasta, w który wpasowano zachowane elementy wcześniejsze. WOS
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.