<p>Niedospanie związane z chrapaniem współmałżonka może zagrozić trwałości, małżeństwa - informuje serwis "EurekAlert".</p>
Problem jest powszechny, ale nie poświęca mu się dużo uwagi. Tymczasem w małżeństwach, w których jeden z małżonków chrapie, znacznie częściej dochodzi do rozwodów. Być może lecząc związany z chrapaniem bezdech senny dałoby się uratować niejeden związek.
Naukowcy z Rush University Medical Center przeprowadzili badania 10 par, w których u mężczyzny rozpoznano obturacyjny bezdech senny - zapadające się podniebienie miękkie utrudniało oddychanie.
Badania są prowadzone w pomieszczeniu ufundowanym przez jednego z wdzięcznych pacjentów placówki, który przekazał ośrodkowi 50 tysięcy dolarów. Pokój wyposażono w wielkie łóżko, telewizor i inne sypialniane akcesoria. Nieinwazyjne czujniki monitorują aktywność mózgu i mięśni, ruchy gałek ocznych, tętno, oddech, poziom tleniu we krwi, ruchy ciała oraz odgłosy towarzyszące oddychaniu. Oceniano senność, satysfakcję z małżeństwa i jakość życia. Następnie kobieta i mężczyzna spędzali noc w laboratoryjnej sypialni gdzie technicy określali czas trwania i jakość snu każdego z partnerów. Po dwutygodniowym leczeniu eksperyment i ocenę powtarzano.
Potwierdziło się, że hałaśliwy mąż pozbawiał snu żonę, co prowadziło do napięć między małżonkami.
W jednym z małżeństw chrapanie męża budziło żonę ponad osiem razy na godzinę. Kobieta przesypiała tylko 73 procent nocy, podczas gdy przeciętna osoba przesypia 90 procent. Żona próbowała zatyczek do uszu, słuchawek i innych sposobów, ale w końcu się poddała i zdecydowała spać oddzielnie.
Mąż został poddany dwutygodniowemu leczeniu w domu przy wykorzystaniu stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Ta nieinwazyjna metoda zapobiega zapadaniu się górnych dróg oddechowych podczas snu i pozwala płucom normalnie pracować.
Okazało się, że mierzona odpowiednimi testami jakość życia żony podskoczyła z 1,2 do 7, a niewyspanie spadło z 12 do 6. Zadowolenie z małżeństwa zwiększyło się z 3 do 5,8, a przesypiany odsetek nocy wzrósł z 73 do 82 procent.
Jeśli wyniki innych małżeństw okażą się równie dobre, naukowcy chcą upowszechnić tego rodzaju "terapię małżeńską". PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.