Iskrą elektryczną można nanosić żywe komórki

<p>Wyładowania elektryczne między dwiema elektrodami umożliwiają precyzyjne nanoszenie żywych komórek jedna obok drugiej, bez ich uszkodzenia i zahamowania procesów życiowych zachodzących w komórkach - informuje czasopismo naukowe &quot;Small&#8221;.</p>

Urządzenie opracowane przez brytyjskich naukowców z University College London współpracujących z doktorem Suwanem Jayasinghe pozwala na rozpylenie roztworu zawierającego żywe komórki na różnych powierzchniach i ich wzrost w określonym układzie geometrycznym.

Igła rozpylacza, będąca jedną z elektrod układu, ma utrzymywany dodatni potencjał elektryczny w stosunku do powierzchni, na którą rozpylany jest roztwór zawierający żywe komórki.

Przepływająca przez igłę zawiesina komórek, dzięki różnicy potencjału elektrycznego, ładuje się dodatnio, co skutkuje natychmiastowym rozpyleniem cieczy z komórkami, gdy ta wpłynie w przestrzeń przyłożonego do układu zewnętrznego pola elektrycznego o natężeniu 850 V/mm.

Moment rozpylenia cieczy z komórkami widoczny jest "gołym okiem" w postaci iskry elektrycznej, łączącej końcówkę igły rozpylacza z powierzchnią napylaną, będącą przeciw elektrodą.

"Wystrzelone elektrycznie żywe komórki są nietknięte i kontynuują normalne podziały komórkowe” - opisuje dr Suwan Jayasinghe.

Elektrohydrodynamiczne rozpylacze (ang. electrohydrodynamic jetting) są nowo opracowaną, udoskonaloną alternatywą dla znanej już technologii drukowania roztworów zawierających żywe komórki za pomocą drukarek atramentowych.

Według badaczy, zastosowanie elektrycznego rozpylacza z układem wielokanałowych igieł umożliwi tworzenie zupełnie nowych żywych struktur, w tym hybryd, gdzie do wnętrza jednej żywej komórki wprowadzona zostanie inna.

Dr Suwan Jayasinghe uważa, iż elektryczny rozpylacz może zostać wykorzystany, w przyszłości w medycynie do hodowli tkanek o określonym geometrycznym kształcie, takich jak fragmenty skóry. KL

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera