O badaniach nad wykorzystaniem fagów (wirusów bakteryjnych) w terapii oraz o nowych metodach, technikach i nadziejach z tym związanych rozmawiać będą polscy i rosyjscy specjaliści podczas seminarium naukowego na temat <strong>"Postępy w biologii fagów i ich zastosowanie w terapii lekoodpornych zakażeń bakteryjnych",</strong> które w dniu 9 września odbędzie się w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Polska Akademia Nauk, a jego inicjatorem - wiceprezes PAN, prof. Andrzej Górski.
"Badania nad biologią i potencjalnym zastosowaniem fagów w terapii weszły w ostatnim dziesięcioleciu w nową fazę wraz z dramatycznym wzrostem lekooporności - tłumaczy Michał Kabata, dyrektor Biura Upowszechniania i Promocji Nauki PAN. - Czołowe periodyki medyczne biją na alarm podkreślając, że mamy do czynienia z wielkim kryzysem antybiotykoterapii, skojarzonym z coraz szerszym pojawianiem się lekoopornych bakterii. Spektakularnym tego przykładem jest gronkowiec złocisty: wywoływane przez niego zakażenia są uważane za jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna medycyna. Coraz częściej lekarze są bezradni wobec zakażeń antybiotykoopornymi patogenami. Tylko w USA, z powodu posocznicy, umiera corocznie ok. 250 tys. osób".
Właśnie dlatego PAN zdecydowało się na zorganizowanie spotkania, w którym najwybitniejsi specjaliści podzielą się ze sobą wiedzą i doświadczeniem w kwestii leczenia zakażeń bakteryjnych przy użyciu fagów.
Seminarium poświęcone będzie tematyce aktualnej i istotnej w praktyce lekarzy wszystkich specjalności. Zdaniem organizatorów, powinno zainteresować także biologów i mikrobiologów. Planowane prezentacje dotyczyć będą głównie biologii bakteriofagów, ale też dotychczasowych doświadczeń i perspektyw ich zastosowania w terapii zakażeń lekoopornymi bakteriami u człowieka i zwierząt. Z uwagi na eksperymentalny charakter fagoterapii w medycynie, zostaną również przedstawione zasady jej stosowania i wymagane procedury.
"Seminarium powinno się przyczynić do poszerzenia wiedzy na temat biologii fagów i możliwości zwalczania zakażeń lekoopornymi bakteriami, a tym samym poprawić wyniki leczenia tych stanów, które stanowią poważne wyzwanie dla medycyny, także w kategoriach ekonomicznych (wysoki koszt antybiotyków najnowszej generacji oraz prowadzenia takich chorych)" - uważa Kabata.
W spotkaniu wezmą udział eksperci z Rosji i Polski. Kabata mówi, że są to dwa kraje, które w tej dziedzinie zdobyły uznanie na międzynarodowej arenie, dzięki bogatemu doświadczeniu oraz znaczącemu dorobkowi naukowemu.
W programie przewidziano następujące wystąpienia: "Employment of peptidoglycan-degrading enzymes of Pseudomonas aeruginosa phages as potential antibacterials" - prof. Konstantin A. Miroshnikov zInstytutu Chemii Bioorganicznej im. Shemiakina i Ovchinnikova Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie, "Formal presentation of adsorptional phage module on the surface of P. aeruginosa bacterial cell and its use for practical purpose" - prof. Victor Krylov z Państwowego Naukowo-Badawczego Instytutu Genetyki i Selekcji Mikroorganizmów Przemysłowych w Moskwie, "How many coliphages can ride the same horse?" - dr Andrey V. Letarov z Instytutu Mikrobiologii Rosyjskiej Akademii Nauk, "IS1tr, a novel PCR system for rapid strain typing of the coliform bacteria, and its application in gut bacteriophage ecology studies" - dr Evgeniy E. Kulikov z Instytut Mikrobiologii Rosyjskiej Akademii Nauk, "Phages carrying toxin genes - another biomedical issue of bacteriophages" - prof. Grzegorz Węgrzyn z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, "Characterization of a therapeutic Staphylococcal bacteriophage" - dr hab. Małgorzata Łobocka z Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, "Phage therapy: Present and Future" - prof. Andrzej Górski (wiceprezes PAN) z Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN,
Seminarium odbędzie się w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, przy ul. Pawińskiego 5a w Warszawie. KAP
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.