W Meksyku odkryto starożytne boisko do gry w piłkę

<p>Archeolodzy odkryli w Meksyku boisko liczące 2500 lat - informuje meksykański serwis internetowy<a href="http://www.eluniversal.com/index.shtml"> El Universal</a>. Zdaniem naukowców, gra w piłkę miała wielkie znaczenie podczas królewskich i religijnych ceremonii starożytnych Majów. </p><p />

Meksykańscy badacze z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii dokonali swojego odkrycia  na Półwyspie Jukatańskim, 12 km od miasta Merida.  Boisko ma wymiary 25 m długości i 4,5 m szerokości.

Jak przypominają, gra w piłkę była rozpowszechniona wśród wielu mezoamerykańskich kultur, a najstarsze znane boisko pochodzi z ok. 1500 r. p.n.e.

W wierzeniach starożytnych Majów gra w piłkę miała nawiązywać do stworzenia słońca i księżyca, które nastąpiło, gdy bogowie Hunahpu i Ixbalanque pokonali w meczu władców podziemia. JACK

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera