PIAP ma 40 lat

<p>Przemysłowe systemy wizyjne, monitoring satelitarny, produkcja urządzeń do recyklingu samochodów, sprzętu AGD i elektroniki, budowa robotów antyterrorystycznych,&nbsp;a w perspektywie paru lat być może robotów&nbsp;dla szpitali &#8211; to przyszłe prace<a href="http://www.piap.pl/"> Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów</a>. PIAP obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia.&nbsp; </p>

O osiągnięciach i planach instytutu mówiono w Warszawie na uroczystym spotkaniu jego byłych i obecnych pracowników.

Od początku istnienia Instytutu podejmowane w nim prace badawcze łączono z wdrożeniami. W latach 70.  i 80. Instytut produkował nowoczesne roboty przemysłowe na licencji ASEA. Był też wówczas krajowym koordynatorem projektów związanych z robotyzacją przemysłu. Spośród długiej listy opracowań i wdrożeń Instytutu do bardziej znaczących należą: automatyzacja zakładów sodowych w Janikowie, robotyzacja linii pras w FSM Tychy oraz opracowanie i wykonanie zrobotyzowanej linii zgrzewalniczej w FSO Warszawa.

PIAP jest zdobywcą wielu nagród. Najważniejsze z nich w ostatnich latach to Godło Teraz Polska (w XII edycji konkursu), Polski Produkt Przyszłości, nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz medale Międzynarodowych Targów Poznańskich i Targów Innowacji w Brukseli.

Antyterrorystyczne roboty mobilne „Inspektor” i „Expert” otrzymały ponadto Nagrodę Specjalną Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji oraz wyróżnienie NASA. „Inspektory” wykorzystywane są obecnie przez policję i służby specjalne Polski, Litwy i Białorusi.

Jak podkreśla dyrektor PIAP-u, dr inż. Jan Jabłkowski, Instytut od wielu lat koncentruje się na pracach badawczych i rozwojowych w dziedzinie automatyzacji procesów produkcyjnych oraz robotyki przemysłowej. Na liście ważnych osiągnięć figurują instalacje wykonane dla przedsiębiorstw z dużym udziałem kapitału zagranicznego. Są to m.in. zautomatyzowane i zrobotyzowane linie do produkcji kineskopów w firmie Thompson w Piasecznie, manipulatory przemysłowe do transportu międzyoperacyjnego w firmie Philips w Pile oraz zrobotyzowane stanowiska kontroli jakości skrzyń biegów w firmie Eeaton w Tczewie.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/Chema Moya 29.04.2025

    Ekspert: blackouty będą się zdarzać, istotne jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania

  • Symulacja interferencji dwóch fal. Źródło: Wikipedia

    DeepQuadrature: szybsze, tańsze i bardziej precyzyjne pomiary optyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera