Kości "wolą" wapń z pokarmu niż z preparatów

<strong>Młode dziewczęta mają mocniejsze kości, jeśli przyjmują duże ilości wapnia wraz z pokarmem, a nie w postaci preparatów - o wynikach fińskich badań informuje pismo &quot;American Journal of Clinical Nutrition&quot;.</strong>

Badacze z fińskiego Uniwersytetu Jyvaskyla zaznaczają jednak, że jeśli dieta dziecka zawiera wystarczającą ilość wapnia, dodatkowe zwiększanie dawki tego pierwiastka nie przyniesie żadnych korzyści.
 
Naukowcy objęli badaniami 195 zdrowych dziewcząt między 10 a 12 rokiem życia.  Rozwój tkanki kostnej w tym czasie ma decydujący wpływ na jakość  kości i ryzyko osteoporozy w życiu dorosłym. 

Prez dwa lata część dziewcząt otrzymywała dziennie 1000 mg wapnia w postaci tabletek, a część w postaci chudego sera. Jeszcze jedna grupa dziewcząt - kontolna, otrzymywała tabletki z placebo.  

"Okazało się, że wapń zawarty w pokarmie wpłynął najkorzystniej na kości badanych dzieci. W porównaniu z innymi grupami największą gęstość tkanki kostnej miały dziewczynki z grupy, która jadła ser" - komentuje prowadzący badania dr Sulin Cheng.

Zdaniem naukowców, wyniki ich badań wskazują, że  w przypadku dzieci odżywiających się zdrowo i rozwijających się prawidłowo podawanie preparatów z wapniem jest bezcelowe i niepotrzebne. JJJ

* * *

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera