Księżyc Saturna "pod lupą"

<strong>Sonda Cassini przyjrzała się Pandorze - jednemu z najciekawszych księżyców Saturna, krążącym w najbliższym towarzystwie pierścienia F - informuje <a href="http://www.nasa.gov/home/">NASA</a>.</strong>

Oczom naukowców ukazał się wydłużony kształt zanurzony w cieniutkiej otoczce pyłu lodowego porwanego najprawdopodobniej z pierścieni Saturna. Na powierzchni tego księżyca widać wyraźnie kratery, choć ich liczba nie jest duża.

Do obserwacji wykorzystano kamerę wąskokątną. Z odległości 52 tysięcy kilometrów wykonano zdjęcia w filtrach podczerwonym, zielonym i ultrafioletowym, co pozwoliło na uzyskanie informacji o kolorze ciała. Uzyskana rozdzielczość odpowiadała około 300 metrom na piksel.

Pandora jest jednym z księżyców Saturna, odkrytym w roku 1980 przez sondę Voyager 1. Krąży ona w odległości 141,7 tysiąca kilometrów od Saturna po prawie kołowej orbicie, dokonując jednego obiegu w 15 godzin i 5 minut. Jej rozmiary szacowane są na 110 na 90 na 70 kilometrów.

Ciekawostką jest fakt, iż Pandorę nazywa się księżycem pasterzem pierścienia F, ze względu na to, że krąży bardzo blisko niego i oddziałuje z nim grawitacyjnie.  AOL

* * *

Tekst artykułu ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera