"Brytyjski pacjent, o którym w niedzielę pisała gazeta +Sunday Times+, a
za nią inne media, niekoniecznie wyzdrowiał po zakażeniu wirusem HIV" -
uważa kierownik <a href="http://www.slam.katowice.pl/" target="_blank">Zakładu Wirusologii Śląskiej Akademii Medycznej</a> dr
Tomasz Wąsik. Jego zdaniem, wyniki stwierdzające obecność wirusa w
organizmie chorego mogły być błędne.
"Zdarzają się takie sytuacje, np. wtedy, kiedy dziecko urodzone przez zainfekowaną matkę ma kontakt z antygenem i wytwarza przeciwciała, które wykrywane są przez test. Po jakimś czasie przeciwciała zanikają i badanie daje wynik negatywny, wydaje się więc, że dziecko wyzdrowiało. W rzeczywistości nigdy nie było zakażone" - wyjaśnia wirusolog.
Jak podkreśla, test na obecność przeciwciał nie daje pewności, że pacjent rzeczywiście jest zakażony. Istnieją bardziej wiarygodne badania molekularne, wykrywające białka wirusa w komórkach krwi, ale nie wiadomo, czy u Brytyjczyka je przeprowadzono.
"Aby analizować ten przypadek, należy przede wszystkim dowiedzieć się, jakiego typu badania zostały przeprowadzone. Nawet jednak badanie molekularne z różnych przyczyn może dać fałszywie pozytywny wynik" - zaznacza Wąsik.
Najbardziej prawdopodobne jest więc to, że pacjent, o którym pisała gazeta, nigdy nie został zakażony wirusem HIV. Nawet gdyby jednak się zaraził, a następnie samoistnie wyzdrowiał, nie miałoby to, zdaniem Wąsika, znaczących skutków dla innych chorych.
"To zmieniłoby statystykę o tyle, że nie mówilibyśmy już, że wszyscy zakażeni chorują do końca życia, ale że jeden na sto milionów ma szansę zwalczyć wirusa. Dla poszczególnych osób lub dla medycyny ogólnie, nie ma to znaczenia" - tłumaczy.
Do przełomu, według niego, mogłoby dojść, gdyby udało się prześledzić cały złożony proces zdrowienia u pacjenta, który rzeczywiście zwalczył zakażenie - i w ten sposób wyciągnąć ogólne wnioski pomocne w leczeniu wszystkich chorych.
"Ja jednak byłbym ostrożny. Nie należy rozbudzać fałszywych nadziei. Nad leczeniem HIV pracują najtęższe głowy na świecie, laureaci nagrody Nobla, wydaje się na ten cel ogromne pieniądze, a przełomy nie następują. Wielokrotnie już mieliśmy nadzieję i okazała się ona złudna" - mówi Wąsik.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.