Historia i kultura

Tylko przez dwa dni można oglądać mumie w krakowskim klasztorze

Zmumifikowane zwłoki zakonników i mieszczan będzie można zobaczyć w środę i czwartek w podziemiach klasztoru oo. franciszkanów reformatów w Krakowie. To jedyne dni w roku, kiedy do krypt wpuszczani są zwiedzający.

W kryptach spoczywa ok. 70 ciał. Przez lata dzięki specyficznemu mikroklimatowi, zwłoki utrzymały się w niezmienionym stanie i uległy mumifikacji. Największym zagrożeniem dla mumii jest wilgoć. W ostatnich latach dzięki pomocy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa wykonano izolację zachodniej części klasztornych murów, a w podziemiach umieszczono aparaturę, która utrzymuje w kryptach właściwą wilgotność powietrza.

"Proces niszczenia mumii udało się powstrzymać. Zostały one zabezpieczone, ale nadal konieczne jest osuszanie fundamentów kościoła. Potrzebny byłby także remont krypt" - mówi gwardian zakonu franciszkanów reformatów w Krakowie o. Artur Machała.

Według zakonników, znajdujące się w klasztorze zwłoki warto ratować, gdyż to jedyny tak wielki zbiór mumii w Polsce, które powstały bez ingerencji medyków.

W klasztorze pochowano m.in. rodziny Wielopolskich, Szembeków, Załuskich  i Morsztynów. Są także szczątki żołnierza napoleońskiego, ciała czterech zakonników oraz zwłoki hrabiny Domiceli Skalskiej, właścicielki wielu dóbr na Podolu.Krypty zostaną udostępnione zwiedzającym w środę i czwartek (2 i 3 października) w godz. 11-15 i 18-20. Każdy będzie mógł przekazać dobrowolny datek na ratowanie zabytku.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Wosion-Czoba
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera