Międzynarodowa Służba Poszukiwawcza Czerwonego Krzyża w Bad
Arolsen zakończyła digitalizację swojego archiwum dokumentów na
temat pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy.
"Dokumenty są dowodem tego, na jak wielką skalę reżim narodowosocjalistyczny wykorzystywał pracowników przymusowych - powiedział szef archiwum w Bad Arolsen Udo Jost. - Tzw. obca siła robocza była obecna w niemal wszystkich gałęziach gospodarki i regionach".
Cyfrowa wersja archiwum składa się z 13 milionów zeskanowanych obrazów. Dokumenty - m.in. rejestry zatrudnienia, akta chorób, dokumenty ubezpieczeniowe czy karty meldunkowe - dotyczą poszczególnych osób, ofiar pracy przymusowej. Wielkość bazy danych wynosi 1,87 terabajtów.
Według Josta digitalizacja służyć ma ochronie oryginalnych dokumentów, a także umożliwić lepszy dostęp do zbiorów archiwum zarówno w biurze Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej, jak i instytucjach partnerskich w Izraelu, Polsce i USA.
Biuro Służby Poszukiwawczej Czerwonego Krzyża dysponuje w sumie danymi osobowymi ponad 17,5 mln ludzi - oprócz robotników przymusowych, także więźniów obozów koncentracyjnych, oraz innych nieniemieckich ofiar hitlerowskiego systemu represji i wywózek. Odegrało ono olbrzymią rolę w trwającej przez cały okres powojenny akcji poszukiwania i łączenia rodzin.
Na nośniki elektroniczne przeniesiono już 70 procent archiwum, w tym dokumenty dotyczące więźniów obozów koncentracyjnych, gett i zakładów karnych oraz kartoteki osób przesiedlonych. Kolejnym projektem jest digitalizacja dokumentów z obozów dla wysiedleńców. W 2011 roku całe archiwum ma być dostępne w wersji cyfrowej.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Widzyk
bsz/tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.